reklamı kapat

POPÜLER

Detaylı fotoğrafları ve açıklanan ilk resmi özellikleriyle karşınızda DS 7 Crossback [VİDEO]

DS’in merakla beklenen premium segment SUV modeli resmi olarak karşımızda.

DS’in ilk resmi detaylarını geçtiğimiz hafta yayınladığı premium segment SUV modeli DS 7 Crossback detaylı görselleri ve açıklanan ilk özellikleriyle nihayet karşımızda. İlk kez Cenevre Otomobil Fuarı‘nda kullanıcıların karşısına çıkacak olan DS7 Crossback ile birlikte PSA grubu, Audi ve BMW gibi premium üreticilerin iddialı modelleri karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Dış tasarımıyla birlikte içerisinde de iddialı noktaları bulunan DS7 Crossback grup için yeni bir yolculuğa açılan bir kapı görevi görecek.

Tasarım

DS 7 Crossback’in dışarıdan bakıldığında fark edilebilir bir araç olması üzerinde oldukça yoğun bir çalışma sürecinin yürütüldüğünü ilk başta belirtmekte fayda var. Modelin paylaşılan ilk görsellerine baktığımızda da tasarım ekibinin hiçte fena olmayan bir iş çıkardığını da belirtmek gerekiyor. Gerek önden gerekse arkadan kendi karakterini yansıtan tasarım çizgilerini barındıran DS 7 Crossback’in ışıklandırma sisteminde markanın kendi geliştirdiği Aktif LED teknolojisi dikkatli baktığımızda bir mücevheri andıran yapıyla karşımıza çıkıyor. Bu ışıklar araca erişim sırasında selamlayı 180 derecelik pembe dönüşümle yapıyor. Aracın arka tarafında da coupe görünüme benzer oval çizgiler tercih edildiğini görüyoruz.


Aracın içerisine girdiğimizdeyse lüks segmentin gerekliliğini içeren güzel detaylar karşımıza çıkıyor. Multimedya sisteminin yer aldığı merkezdeki ekranın büyüklüğü 12 inç olarak tercih edilmiş ki bu da fazlasıyla tatmin edici bir değer. Peugeot 3008 ve 5008’den görmeye alıştığımız kokpit parçalarının yer aldığı DS 7 Crossback’in içerisindeki vites tasarımı ve elektronik sürücü ekranı bahsettiğimiz bu benzerliklere örnek. İçerisinde Bastille, Rivoli, Opera ve Performans adı verilen ambiyans aydınlatma seçenekleri sunulan araçta birden fazla deri döşeme rengi de sunulan opsiyonlar arasında.

Motor

DS 7 Crossback tasarımı ve donanımlarının yanı sıra sahip olduğu performans değerleriyle de kullanıcısını memnun edecek gibi gözüküyor. DS’in E-Tense konseptinde yer verdiği ve kendi geliştirdiği hibrit teknolojisinin kullanıldığı araçta 200 beygir güç üreten içten yanmalı motorla birlikte 109 beygir güç üreten iki adet elektrik motorunun bir kombinasyonu karşımıza çıkıyor. Toplamda 300 beygir civarında bir güce sahip olan DS 7 Crossback’in hibrit versiyonu sadece elektrik modunda yaklaşık 60 kilometrelik bir menzil değerine sahip. Aracın bataryalarınıysa güç kaynağına göre değişmekle birlikte 4,5 ve 2,5 saatte tamamen dolu hale getirmek mümkün.


Dört tekerlekten çekiş altyapısıyla birlikte gelen modeli hibrit versiyonun yanında üç farklı benzinli ve iki farklı dizel motor seçenekleriyle satın almak da mümkün. Benzinli motorların güç değerleri 225, 180 ve 130 beygir olarak değişirken dizel motorların seçenekleri 130 ve 180 beygir olarak değişiklik gösteriyor. Sekiz ileri otomatik şanzımanla kombin edildiği açıklanan bu motorların tüketim ve performans değerlerine olan katkısı da yüzde 4 oranında geliştirilmiş. Cenevre’de merak edilen otomobiller listemize eklediğimiz DS 7 Crossback’in kullanıcı cephesinde nasıl tepki göreceğiniyse önümüzdeki günlerde göreceğiz.

VİDEO