reklamı kapat

POPÜLER

Volvo’dan kaza riskini doğrudan azaltan direksiyon asistanı [Video]

Güvenlik teknolojileriyle otomobil endüstrisinin standartlarını belirleyen Volvo, XC60 ile birlikte sunacağı yeni sistemi Cenevre Otomobil Fuarı’nda karşımıza çıkaracak.

2020 yılı itibarıyla otomobilleri içerisinde ölümlü veya ciddi yaralanmayla sonuçlanan kazaların yaşanmaması adına yoluna yeni projelerle devam eden Volvo, bu strateji doğrultusunda sunacağı yeni bir teknolojiyle karşımızda. Otomobil tarihine güvenlik anlamında attığı ilklerle akıllarımıza kazınan marka, 2020 yılı ve sonrası için belirlediği bu planda önemli kaynaklardan faydalanıyor. Bu kaynaklardan bir tanesi de yaşanmış olaylardan elde dilen bilgiler üzerinden geliştirilen projelerin olduğu “Gerçek dünya verileri“. Bu proje için 70‘li yıllardan beridir dünya üzerinde yaşanan kazalar üzerinde araştırma yapan ve bu kazaların nedenleri üzerine yeni güvenlik önemleri geliştiren Volvo’nun bu seferki projesi gelişmekte olan otonom sistemlerle benzerlik gösteriyor.


Geride bıraktığımız gün sizlerle ilk resmi görsellerini ve bilgilerini paylaştığımız 2018 XC60‘ta kullanıcılara sunulacağı açıklanan teknolojide araç üzerinde sunulan tüm donanımlardan faydalanıyor. Sistemde Kör nokta uyarı sistemi, kamera ve radar gibi ekipmanlar vasıtasıyla aracın çevresi sürekli analiz ediliyor. Otonom yapıda olan acil frenleme sistemine benzer bir yapıda olan ve saatte 50 ile 100 kilometre arasındaki hızlarda çalışan direksiyon sistemi potansiyel bir tehlike algıladığında eğer sürücü bir tepki vermez ise saliseler içerisinde direksiyona müdahale ederek yaşanabilecek kazanın önüne geçiyor. Volvo, “Şehir güvenliği” adını verdiği paket dahilinde sunacağı direksiyon ve şerit asistanlarıyla birlikte ikinci jenerasyon XC60 ile Cenevre Otomobil Fuarı’nda kullanıcıların karşısına çıkacak.

VİDEO