reklamı kapat

POPÜLER

volvo

Volvo’nun tüm yeni modellerinde standart olarak sunacağı özelliği

Kısa süre önce resmi kaynaklarından bir duyuru gerçekleştiren Volvo, hız sınırlaması konusunda tüm modellerini kapsayan bir adım attı.

Güvenlik denildiğinde aklımıza gelen ilk markalardan birisi olan Volvo, geçmişten gelen bu genlerini yeni modellerine yansıtma konusunda da istikrarlı şekilde yola devam ediyor. İsveç merkezli üretici trafikte olabilecek ciddi yaralanma ve hayat kayıplarını engellemeye yardımcı olmak amacıyla, geçtiğimiz yıl otomobillerine buna benzer bir hız sınırı getirmiş ve mevcut düzenlemelerin ve mevzuatın ötesine geçmişti. Şimdi artık her yeni Volvo otomobilde maksimum hız 180 km/s ile sınırlanacak. Modellerde hız sınırının yanı sıra, ayrıca her Volvo otomobilde bir Care Key yer alacak. Car Key, sürücülerin otomobillerini diğer aile üyelerine veya daha genç ve deneyimsiz sürücülere ödünç vermeden önce hız sınırı koyma gibi çeşitli sınırlamalara imkan sağlıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Volvo hız sınırı konusunda çok net bir yaklaşım içerisinde

Maksimum hız sınırı konusu, ilk günden bu yana tartışılıyor ve otomobil üreticilerinin teknoloji yoluyla bu tür kısıtlamaları tüketiciye dayatmalarının bir hak olup olmadığının sorgulandığı gözleniyor. Araştırmalar, insanların genel olarak hızın ne kadar tehlikeli olduğunu anlamadıklarını gösteriyor. Sonuç olarak, pek çok kişi genellikle otomobilini çok hızlı kullanıyor ve trafik durumuna göre hız adaptasyonu düşük oluyor. Yüksek hızın dışında, alkol kullanımı ve dikkat dağınıklığı, trafik güvenliği için diğer iki önemli endişe alanını oluşturuyor ve bu iki alan da Volvo’nun trafikte sıfır hayat kaybı ve ciddi yaralanma ile ilgili gelecek vizyonu için tehdit oluşturuyor.

Süreçle ilgili açıklamalarda bulunan Volvo Güvenlik Merkezi başkanı Malin Ekholm; “Bir otomobil üreticisinin trafik güvenliğini artırmaya yardımcı olma sorumluluğu taşıdığını düşünüyoruz. Hız sınırlama teknolojimiz ve onun başlattığı diyalog bu düşünceye uygun düşüyor. Hız sınırı ve Care Key, insanların hızın tehlikeli olduğunu anlamalarına ve bunu yansıtmalarına yardımcı olurken, ayrıca iç rahatlığı sağlıyor ve iyi sürücü davranışlarını da destekliyor.” ifadelerine yer verdi.

İlginizi Çekebilir

Merak edenler için Polestar 1 videosu