reklamı kapat

POPÜLER

Hız Limiti Volvo

Otomobiller için tüm trafiği değiştirecek “hız limiti” sistemi

Avrupa’da otomobiller için tüm trafiği değiştirecek bir “hız limiti” sisteminin adı geçmeye başladı. Bu sistem gerçekten devrimsel görünüyor.

Dünyanın en büyük üreticilerinden Volvo, hatırlarsınız kısa süre önce “tüm sektörü etkileyebileceğini” söylediğimiz bir açıklama yaptı. Firma gelecek araçlarının maksimum hızını 180 km/s’e sınırlandırıyor. 2021 model yılındaki araçlar için geçerli olacak bu hamle, büyük ses getiriyor. Araçlara konan güvenlik sistemleri ve yolların yüksek hızdaki kazalardaki ölümleri / yaralanmaları engelleyemediğini belirten Volvo, çözümü maksimum hızı sınırlamakta bulmuş gibi görünüyor. İşte bu konuda Avrupa Birliği de çalışıyor. Henüz yürürlüğe girmeyen bir sistem planlayan birlik, karşımıza “Intelligent Speed Assistance” ile çıkıyor. Açıklandığı kadarıyla bu sistem GPS üzerinden çalışıyor gidilen yolu belirleyerek aracın hızını buna göre ayarlıyor. GPS yanında yeni nesil araçlardaki kameralardan da (Hız sınır tabelalarını okumak için) yararlanacağı belirtilen sistem, aracın örneğin 60 km/s limiti bulunan bir yolda daha hızlı gitmesini engelleyecek. Bunun motor gücünün kısılara yapılacağı söylenirken, hızlı limitinin geçilmesine sadece kısa süreler boyunca izin verilecek. Ayrıca limit geçildiği zaman görsel ve sesli uyarı da yapılacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu akıllı hız limiti sistemi kazaları gerçekten ciddi şekilde önleyebilir

Intelligent Speed Assistance sisteminin 2022’den sonra yeni tasarlanan, 2024 yılında ise mevcut otomobillerin yeni versiyonları için zorunlu olması bekleniyor. Bu sistem sayesinde aşırı hız nedeniyle meydana gelen kazaların ciddi şekilde azaltılacağı söyleniyor.

İlginizi Çekebilir

V60 çarpışma testi