reklamı kapat

POPÜLER

Renault otomotiv

Resmiyete kavuştu; Renault ve Dacia modelleri 180 km/s hızın üzerine çıkmayacak

Güvenlik gözetilerek alınan hız limiti kararıyla birlikte Renault ve Dacia otomobillerinde fabrika çıkış olarak maksimum 180 km/s tanımlanacak.

Emisyon standartlarına uyumluluk adına ürün gamını hibrit dönüşümüyle yapılandırmaya devam eden Renault, güncel standartları her koldan yakalama konusunda da kararlı. Bir süredir güvenlik kaygıları göz önünde bulundurularak bir hız sınırı limiti belirleme arifesinde olduğunu bildiğimiz marka, bu planı grubun diğer üyelerine de entegre etme kararı aldı. Renault CEO’su Luca De Meo’nun özel bir toplantıda yaptığı açıklamalarla birlikte netleşen yeni standartlara göre, Dacia da dahil olmak üzere otomobillere 180 km/s’lik hız limiti konulması kararı alındı. Bu karar 2022 yılında pazara sunulacak tamamen elektrikli Megane’da da uygulanacak.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Renault grubu Volvo sonrası kullanıcı güvenliğini gözetme adımı atıyor

Yaklaşık 1,5 yıl önce Volvo’nun attığı adımla gündemde olan 180 km/s’lik hız limiti kararları, üreticiler için doğrudan müşteri kaybına yol açma potansiyeliyle de yorumlanıyor. Pek çok yönetici için yasal çerçeveler dünüşüldüğünde zaruri olarak görülen bu limit, can kaybı yaşamaktansa müşteri kaybetmeyi tercih etme noktasında keskin bir strateji üzerine kurulu. Renault’nun kararını ilk detaylarıyla duyuran Luca De Meo da; “Hız sınırı koymak tüm sorunları çözmese de, bir hayatı kurtarması bile bizim için yeterli.” ifadeleriyle bakış açısını çok net bir şekilde ortaya koyuyor. Bu limitle birlikte “Safety Coach” adı verilen elektronik asistan desteği de araçlarda karşımıza çıkacak. Bu sistem levha okuma kabiliyeti üzerinden yasal sınırlar çerçevesinde aracın hızını sürekli olarak optimize etmekten sorumlu olacak. Sistemin farklı yol ve hava koşullarında da hız limitini otomatik olarak daha aşağıda konumlandırması da planlanıyor.

İlginizi çekebilir

Renault Captur