reklamı kapat

POPÜLER

Samsung Android 12 LOG Dergisi

Android 12 ile geldiği ortaya çıkan yeni özellik: “Extra Dim”

Aktif olarak geliştirme aşamasında olan Android 12 işletim sistemi için yeni özellikler ortaya çıkmaya devam ediyor. Şimdi Extra Dim gündemde.

Android 12 işletim sistemi en son kullanılmayan uygulamaların verilerini otomatik olarak silen bir özellik ile gündemde gelmişti.

Şimdi gündem olan Extra Dim ise ekranı hiç olmadığı kadar kısık hale getirebilecek. Bu özellik düşük ışıkta / karanlıkta telefon kullanmayı kolaylaştıracak.

Google bu özelliği, karanlıkta en düşük ekran parlaklık oranı bile aşırı parlak gelen telefonlar için geliştirdiklerini aktarıyor.

Özellikle yatmada önce telefonunda vakit geçirmeyi sevenleri memnun edecek özellik, koyu arayüz modlarıyla birlikte gözlere büyük fayda sağlayacak.

Ekran ışığını tamamen kısması yanında arayüz de iyice koyu hale getirecek özellik, şimdilik beta sürümünde yer alıyor.

Bu özelliğin kesin olarak Android 12 içerisinde olacağının garantisi bulunmuyor. Ancak firma altyapıyı ciddi şekilde kurmuş durumda. Bu açıdan çıkış mutlaka yapılacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Android 12 ile geldiği kısa süre önce ortaya çıkan diğer yenilikler:

Android 12, geçtiğimiz günlerde iOS 14 ile gelene benzer şekilde kopyalanan içeriklerin girilen uygulama tarafından okunup okunmadığını gösterecek özelliğiyle gündem olmuştu.

Bu özellik sayesinde açtığınız bir uygulamanın pano kopyalamanızı okuyup okumadığı aktif olarak gözler önüne serilecek.

Android 12’de ayrıca bir çöp kutusu altyapısı da olacak. Aktarıldığı kadarıyla firma direkt olarak ayarlar içerisine yeni bir seçenek getiriyor.

Buradan kişilerin çöp kutusunu tamamen boşaltabileceği aktarılıyor. Şimdilik çöp kutusuna girişin olup olmadığı net olarak bilinmiyor.

Ancak Google’ın bunu da koyacağı tahmin ediliyor. Bu sayede belirli içeriklerin kurtarılabileceği tahmin ediliyor.

Bu arada Android 12’de yeni bulunan başka bir özellik daha var. O da farklı dildeki uygulamaların otomatik olarak Google Translate verileriyle çevrilecek olması.

Bu da İngilizcesi iyi olmayan ya da bilmediği farklı dildeki bir uygulamayı kullanmak isteyenler için çok ama çok faydalı görünüyor.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi telefonlarını böyle detaylı şekilde test ediyor