reklamı kapat

POPÜLER

Android 12 LOG Dergisi

Android 12 için faydalı görünen yeni bir özellik daha gündemde

Aktif olarak geliştirme aşamasında olan Android 12 işletim sistemi için yeni özellikler ortaya çıkmaya devam ediyor. Bunlardan kullanıcılar memnun olacak.

XDA’nın detaylı incelemelerine göre Android 12 içerisinde kullanılmayan uygulamaların verilerini otomatik olarak silen bir özellik sunulacak.

Bu sayede bir kaç ay boyunca kullanılmayan uygulama verilerininin telefon hafızasını boş yere doldurması önlenmiş olacak.

Bu özellik, uzun süre kullanılmayan uygulamaların güvenliği artırmak adına izinlerini de kaldıracak. Bu da en az veri silme kadar faydalı görünüyor.

Yeni özelliği bildirimleri kapatabileceği de gelen bilgiler arasında yer alıyor. Bazı kişilerin bildirim konusunu çok sevmeyeceği düşünülüyor. Çünkü bazı uygulamalar çok nadir lazım oluyor ve bunlar için bildirimlerin açık kalmasını isteyenler olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Android 12 ile geldiği ortaya çıkan son yenilikler şunlardı

Android 12, geçtiğimiz günlerde iOS 14 ile gelene benzer şekilde kopyalanan içeriklerin girilen uygulama tarafından okunup okunmadığını gösterecek özelliğiyle gündem olmuştu.

Bu özellik sayesinde açtığınız bir uygulamanın pano kopyalamanızı okuyup okumadığı aktif olarak gözler önüne serilecek.

Android 12’de ayrıca bir çöp kutusu altyapısı da olacak. Aktarıldığı kadarıyla firma direkt olarak ayarlar içerisine yeni bir seçenek getiriyor.

Buradan kişilerin çöp kutusunu tamamen boşaltabileceği aktarılıyor. Şimdilik çöp kutusuna girişin olup olmadığı net olarak bilinmiyor. Ancak Google’ın bunu da koyacağı tahmin ediliyor. Bu sayede belirli içeriklerin kurtarılabileceği tahmin ediliyor.

Bu arada Android 12’de yeni bulunan başka bir özellik daha var. O da farklı dildeki uygulamaların otomatik olarak Google Translate verileriyle çevrilecek olması.

Bu da İngilizcesi iyi olmayan ya da bilmediği farklı dildeki bir uygulamayı kullanmak isteyenler için çok ama çok faydalı görünüyor.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi telefonlarını böyle detaylı şekilde test ediyor