reklamı kapat

POPÜLER

Volvo

Volvo’dan sarhoş ve dikkatsiz sürücülere özel güvenlik sistemi

Dünyanın en güvenli otomobillerini üreten Volvo, sürüş güvenliği için çok önemli bir sistemin duyurusunu daha yaptı. Firma bu sefer sarhoş ve dikkatsiz sürücülere odaklanıyor.

Bunu her zaman söylüyoruz Volvo için otomobillerinin güvenliği her zaman ilk sırada yer alıyor. Bunu geliştirmek için elinden geleni yapan firma, şimdi önemli bir sistem daha planlıyor. Yapılan resmi açıklamaya göre firma 2020 başında araçlarının içerisine konulan kameralar ile sürücülerin hareketlerini incelemeye başlayacak. Bu sayede sarhoş ve dikkati çok dağılmış sürücüleri tespit edecek dev isim, özellikle göz hareketlerine odaklanacak deniyor. Bu sistem ile örneğin akıllı telefona bakmak için gözünü yoldan ayıran sürücüleri dahi belirleyecek olan Volvo otomobiller, sürücü kendini toplamadığı zaman önce uyarı verecek. Daha sonra tepki verilmezse otomobilin hızı düşürülecek ve bir sonraki aşamada aracın komple durması sağlanacak. Bu tarz durumlarda otomobili arayacağını dahi belirten Volvo, böylece dikkatsiz / kendini bilmez sürücüler nedeniyle meydana gelen kazaları engellemeye çalışacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Volvo sürüş güvenliği için daha büyük bir adım da geliştiriyor

Geçtiğimiz haftalarda resmi olarak verilen bilgiye göre firma gelecek araçlarının maksimum hızını 180 km/s’e sınırlandırıyor. 2021 model yılındaki araçlar için geçerli olacak bu hamle, bakıldığı zaman gayet mantıklı görünüyor. Almanya’daki belirli hız sınırı olmayan yollar haricinde 180 km/s bile gereğinden fazla yüksek görünüyor. Araçlara konan güvenlik sistemleri ve yolların yüksek hızdaki kazalardaki ölümleri / yaralanmaları engelleyemediğini belirten Volvo, çözümü maksimum hızı sınırlamakta bulmuş gibi görünüyor.

İlginizi Çekebilir

V60 çarpışma testi