reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

DJI

Drone üreticisi DJI, ciddi bir casusluk iddiasıyla gündemde

Çin merkezli drone üreticisi DJI, bir kez daha Amerika Birleşik Devletleri içerisinde büyük bir iddia ile karşı karşıya kaldı. Olay bu sefer oldukça büyük görünüyor.

Advertisement

Hazırladığı modeller ile drone pazarını adeta domine eden DJI, Amerika Birleşik Devletleri İç Güvenlik Bakanlığı tarafında yapılan açıklamaya göre casusluk yapıyor. Bunu açık bir şekilde iddia ederek şirketin hassas verileri Çin hükümetine verdiğini belirten bakanlık, firmanın önemli yapıların / tesislerin detaylarını kaydettiğini söylüyor. Bunların Çin hükümeti tarafından ileride yapılabilecek fiziksel ve siber saldırılar için önemli olduğu belirtilirken, üretici elbette bu iddiaları yalanlıyor. Bu konunun tamamen yanlış ve yanıltıcı olduğunu söyleyen şirket, böyle bir durumun söz konusu olmadığını dile getiriyor.

DJI, Amerika Birleşik Devletleri tarafından ilk defa suçlanmıyor

Amerika Birleşik Devletleri ordusu geçtiğimiz aylarda dikkat çeken bir karar almış ve askeriye içerisinde DJI marka drone’ların kullanılmasını durdurmuştu. Bu kararı drone’larda tespit edilen güvenlik açıkları nedeniyle alan ordu, o zaman 300’ü aşkın ürünü kullanmayı bırakmıştı. Yani bu Amerika Birleşik Devletleri yönetimi ile ikinci kez karşı karşıya gelişi olan şirket, farklı bir adım atmak zorunda görünüyor. Bu büyük pazarı kaybetmesi kabul edilemez görünen üretici, bakalım veri toplama konusunda farklı bir yol izlemeye başlayacak mı?