reklamı kapat

POPÜLER

DJI Huawei

Huawei’den sonra sıra drone üreticisi DJI’a mı geldi?

Amerika Birleşik Devletleri, Çin merkezli üreticilerin üstüne gitmeye devam ediyor. Bu doğrultuda Huawei gelişmeleri sonrası büyük drone üreticisi DJI da gündemde.

Teknoloji dünyasının gündeminden Huawei inmiyor. Amerika Birleşik Devletleri’nin aldığı karar doğrultusunda Android lisansını kaybeden firma, büyük bir sorunla karşı karşıya bulunuyor. Kısa süre önce bu kararı kısa bir süre için erteleyen ülke, süreci elbette sadece Huawei ile kısıtlamıyor. Bir açıklama yapan Amerika Birleşik Devletleri İç Güvenlik Bakanlığı, Çin yapımı drone modellerinin tehlikesi konusunda uyarıyor. Bakanlık, tüketici sınıfı drone modellerinin Çin’e hassas uçuş verisi gönderdiğini ve bu verilere Çin hükümetinin erişebildiğini iddia ediyor. Burada şimdilik direkt olarak DJI firmasının adı verilmiyor. Ancak Amerika’da satılan “tüketici sınıfı” drone’ların büyük çoğunluğu DJI’ın modellerinden oluşuyor. Akıllı telefon uygulaması bulunan ve buradan sürekli olarak internete bağlı olan DJI üretimi drone’lar, Huawei sonrasında hedef tahtasına konmuş gibi görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Amerika bir DJI yasağı da başlatır mı?

Şimdilik bu çok olası durmuyor. Ek olarak bu konuda DJI kendisine oldukça güveniyor. Güvenliği yapıkların her şeyin merkezine koyduklarını belirten firma, kişilerin “verilerin toplanması, depolaması ve aktarımı konusunda tam kontrole” sahip olduğunu söylüyor. Hassas yerlere özel internetsiz drone sistemleri de hazırlayan firma, Amerika-Çin arasındaki savaştan çok fazla olumsuz etkilenmeyecek izlenimi oluşturuyor. Ancak yine de Trump’ın ve çevresindeki kişilerin hareketleri çok fazla önceden tahmin edilemiyor.

İlginizi Çekebilir

Firma artık aksiyon kamerası da üretiyor