reklamı kapat

POPÜLER

İlk sipariş verildi; İşte Dubai’nin drone destekli yeni robot polisleri [Video]

2020 yılına kadar toplamda 100 birimi teşkilatına katmayı planlayan Dubai, 2030 yılında polis gücünün yüzde 25’ini robotlardan oluşturmayı hedefliyor.

Robotların insan hayatında sahip olacağı yerin gelecekte ne denli artacağını yavaş yavaş kestirmeye başladığımız şu günlerde “Acaba bizi yok ederler mi?” sorusunu soranlar da yok değil. Bilim kurgu filmilerinden akıllarımıza kazınan, robotların dünyayı ele geçireceği ve insanlığı kontrol edeceği düşüncesi üzerine kurulmuş senaryolarda buna karşı koyan ve bizim yanımıza olan robotları da gördüğümüz için içimiz biraz daha rahat. Bugün sizlerle paylaşmakta olduğumuz ve bu özellikle olan robot, bizim tarafımızda olduğu için şimdilik endişelenecek birşey olmadığını gönül rahatlığıyla söyleyebiliyoruz. Singapur merkezli OTSAW tarafından geliştirilen robotik polis gücü ilk siparişini alarak göreve çıkmak için hazırlanmaya başlıyor. Dubai’de hizmete girecek olan O-R3 bu yılın sonunda sokaklarda asayişin sağlanması için hizmet verecek.


İlk bakıldığında elektrikli bir oyuncak otomobil gibi gözüken O-R3, sahip olduğu donanımlarla boyundan büyük işleri yapabilecek özelliklere sahip olduğunu gösteriyor. Geleceğin ulaşımındaki olmazsa olmaz parça olan otonom sürüş teknolojisine de sahip olan robot, barındırdığı 360 derece kamera, termal sensörler, yüz tanıma, lidar ve 100 metreye kadar eşzamanlı çevre haritalama özelliğiyle kendi kendini yönetebiliyor. Yaya ve eşya algılama özelliği sayesinde sürekli olarak çevreye duyarlı olduğunu gördüğümüz ve saatte maksimum 16 kilometre hıza erişebilen aracı uzaktan kontrol etmek de mümkün. İçerisinde bir adet drone’la birlikte gelen O-R3 herhangi bir neden yüzünden kara takibine devam edemediği yerde bu arkadaşını kullanarak hava yoluyla destek vermeye devam ediyor. Hiper otomobilleriyle adından çokça söz ettiren Dubai polis teşkilatı gelecekte de bu özelliğini sürdürecek gibi gözüküyor.

VİDEO