reklamı kapat

POPÜLER

Dubai’de polislerin yerini robotlar almaya başlıyor

Yapay zeka ve robotların gelişmesiyle birlikte gelecekte tehlikede olan meslek grupları sürekli olarak gündeme geliyor. Gelişmelere  bakılırısa polislik de gelecekte robotların ellerine teslim edilecek mesleklerden biri olabilir. Dubai gelecek yıllarda polis teşkilatının bir kısmını robotlardan oluşturmayı hedefliyor. 

Her ülke için polisler büyük önem taşıyor. Toplumun huzur ve güvenliğini sağlamak için bu alanlara oldukça büyük yatırımlar yapılıyor. Böylesine önemli bir göreve sahip olan polisler de her insan gibi bazen hatalar yapabiliyor. Yapılan bu hatalar bazı zamanlarda büyük felaketlere yol açabiliyor. İşte bu nedenlerle duygulara göre hareket etmeyen ve yalnızca kendisine verilen görevi kusursuz bir şekilde yerine getiren robotların kullanılmaya başlayacağı belirtiliyor.

Halihazırda dünyanın en hızlı polis araçlarına sahip Dubai polis teşkilatı, yeni yatırımlarla birlikte daha da güçleneceğe benziyor. 2030 yılı itibarıyla toplam polis güçlerinin yüzde 25’inin robotlardan oluşacağı söyleniyor. Yaklaşık 1.67 metre boylarında olacağı söylenen robotların üzerinde dokunmatik ekranın bulunacağı ifade ediliyor. Böylece herhangi bir olaya tanık olanların bu ekran üzerinden ihbarda bulunabileceği dile getiriliyor. İlk başlarda direkt olarak polisin yerini almayacak olan ve yalnızca ceza ödeme, ihbar yapma ve rapor hazırlama gibi basit işleri gerçekleştireceği belirtilen robotların gelecekte daha işlevsel hale geleceği düşünülüyor. Söz konusu robotlarla ilgili daha detaylı bilgilerin önümüzdeki günlerde netleşmesi bekleniyor.

İLGİLİ HABERLER