reklamı kapat

POPÜLER

Dünyanın dört bir yanından doğa harikaları canlı yayınla ayağımıza geliyor

Yaşadığımız dünyanın dört bir yanında mutlaka görülmesi gereken doğa harikaları bulunuyor. Fakat bunların hepsini ziyaret etmek pek de mümkün değil. Maddi engellerin yanı sıra zaman da ciddi bir problem olarak karşımıza çıkıyor. Google Earth yeni hizmetiyle birlikte doğa harikalarını canlı olarak görmek isteyenlerin seyahat zorunluluğunu ortadan kaldırıyor.

Bu yıl içinde üç boyutlu haritalara, internet tarayıcısı desteğine ve bilgilendirici kartlarına kavuşan Google Earth çok daha kullanışlı bir hal alıyor. Google Earth’ün hikayelere sahip Voyager bölümü canlı görüntü desteğine kavuşuyor. Bu sayede ilginç bulduğunu mekanları harita üzerinden seçip, sanki rehberle tura çıkmışcasına bu bölge hakkında bilgi sahibi olabiliyorsunuz. Üstelik bu bölüm artık canlı görüntülerle de destekleniyor.

Google Earth’ün canlı yayın yaparak her an ziyarete açık hale getirdiği ilk doğa harikası Alaska’daki Katmai Milli Parkı oldu. Kullanıcılar burada Brooks Nehri üzerindeki ayıları doğal ortamlarında gözlemleme fırsatı yakalıyor. Onların balık yakalama maceraları ise sadece bir kamera açısıyla yansıtılmıyor. Katmai Milli Parkı’na Google Earth kapsamında beş farklı kamera yerleştirildiği söyleniyor. Üstelik bu kameralardan biri su altında yer alıyor. Böylece ayıların doğal ortamlarındaki davranışlarına ve balık yakalama çabalarına farklı açılardan şahit olabiliyoruz.

YORUMLAR