reklamı kapat

POPÜLER

Kulaklık
Kulaklık
Kulaklık
Kulaklık

Modifiye edilmiş kulaklık ile sadece kafanızı kullanarak müzik üretin [Video]

Müzik dinlerken genelde kafamızı hareket ettirerek ritim tutuyoruz. Bunun müzik üretimi için de uygun olabileceğini düşünen mühendis Andrew Lee, karşımıza özel geliştirdiği ilginç kulaklık ve kontrol sistemiyle çıkıyor.

Andrew Lee’nin kurduğu sistemle kafa hareketleri kullanılarak müzik üretmek mümkün hale geliyor. Bunu için standart bir kulaklık üzerine kafa hareketlerini ölçen ivmeölçer ekleyen Lee, buradan aldığı veriyi Arduino’ya aktarıyor. Özel Max kodu aracılığıyla her kafa hareketini standart bir metronom tipi vuruş haline getiren mühendis, ses değişikliklerini ise özel kontrol kotusundan yapıyor. Böylece yüklenen sesler üzerinden kafa sallayarak ilginç müzikler üretilebiliyor. Aynı anda birden fazla ses desteğini veren kontrol kutusu, çeşitli melodileri de arka planda çalabiliyor. Yani sadece kulaklık, kontrol kutusu ve kafa hareketleriyle dikkat çekici parçalar ortaya çıkartılabiliyor.

Kafa üstü kulaklık hiç böyle kullanılmamıştı

Kafa hareketlerinin hızı algılanabildiği için daha hızlı ya da yavaş parçalar oluşturulmasına imkan tanıyan altyapı, elbette bazı sorunlara sahip. Kullanan kişinin birkaç dakikadan daha fazla bu şekilde müzik üretemediğini belirten Lee, projeyi şimdilik kendisi için geliştiriyor. Basit bir çizim ardından yapılan 60 günlük çalışma sonrasında ortaya çıktığı söylenen sistemin nasıl çalıştığı aşağıdaki videoda görülebiliyor. Sizce sistem kullanışlı görünüyor mu?

Video