reklamı kapat

POPÜLER

Facebook
Facebook
Facebook
Facebook

Facebook, skandaldan sonra veri ve gizlilik kontrollerine erişimi kolaylaştırıyor

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg hatırlarsınız geçen hafta platformun geleceği ile ilgili atılacak bazı adımları duyurmuştu. Bu adımların önemli bir parçası olarak sosyal medya devi, insanların platformdaki gizlilikleri üzerinde daha fazla kontrol imkanı sağlayacak bir dizi yeniliği hayata geçirmeye başladığını açıkladı. İşte resmi açıklama doğrultusunda yeni yapılanlar;

Yaptığı açıklamada şirket, aşağıdaki yeniliklerle insanların Facebook’un veri ve gizlilik kontrolü ayarlarına erişmelerinin çok daha kolay hale geleceğini belirtiyor. Duyurulan yeniliklerden bazıları ise şu şekilde karşımıza çıkıyor.

Daha kolay bulunabilir ve kullanılabilir kontroller: Mobil cihazlardaki ayarlar menüsü baştan sona yenilendi. 20 farklı ekrana yayılmış ayarlar yerine artık bunların hepsi tek bir yerden erişilebilir hale geldi. Buna ek olarak, hangi bilgilerin uygulamalarla paylaşılıp paylaşılamayacağının net olarak anlaşılabilmesi için, güncel olmayan ayarlar da temizlendi.

Yeni “Gizlilik Kısayolları” menüsü: Gizlilik Kısayolları menüsü, verilerinizi daha kolay kontrol etmenize ve kontrollerin nasıl çalıştığına dair açıklayıcı bilgilere ulaşabilmenize olanak sağlıyor. Artık bu deneyim daha görsel, net ve kolay bulunabilir hale geldi. Bu menü sayesinde:

Hesabınızı kolayca daha güvenli hale getirebilirsiniz: Hesabınıza iki faktörlü doğrulama gibi daha fazla koruma katmanı ekleyebilirsiniz. İki faktörlü doğrulamayı etkin hale getirdiğinizde, biri tanımadığınız bir cihazdan hesabınıza erişmeye çalıştığında sizden bu kişinin siz olduğunu teyit etmeniz istenir.

Kişisel bilgilerinizi kontrol edebilirsiniz: Ne paylaştığınıza bakabilir ve isterseniz silebilirsiniz. Buna paylaştığınız ya da ifade bıraktığınız içerikler, gönderdiğiniz arkadaşlık istekleri ve Facebook’ta yaptığınız aramalar da dâhildir.

Paylaşımlarınızı ve kişisel bilgilerinizi kimlerin gördüğünü yönetebilirsiniz:Facebook’ta paylaştıklarınızın sahibi sizsiniz ve paylaşımlarınızı ya da kişisel bilgilerinizi kimlerin gördüğü gibi konuları kolaylıkla yönetebilirsiniz.

Facebook verilerinizi bulmak, indirmek ve silmek için araçlar: Yeni “Bilgilerinize Erişin” aracı ile artık paylaşımlarınıza, bıraktığınız ifadelere, yaptığınız arama ve yorumlara güvenli bir biçimde erişebilecek ve onları yönetebileceksiniz. Haber kaynağınızdaki ya da profilinizdeki bir paylaşımı ya da bilgiyi silmek için de bu aracı kullanılabileceksiniz. Buna ek olarak Facebook ile paylaştığınız verileri (yüklediğiniz fotoğraflar, hesabınıza eklediğiniz kişiler, zaman tünelinizdeki gönderiler vb. gibi) indirmek ve hatta başka bir servise taşımak da çok daha kolay hale gelecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Facebook sadece bunlar ile sınırlı kalmayacak

Verileri nasıl topladığını ve kullandığını detaylı ama kolay anlaşılır bir dille anlatmanın kendi sorumluluğu olduğunu belirten Facebook, önümüzdeki haftalarda yeni değişikler planlıyor. Aynı zamanda şirket, veri politikalarını da güncelleyerek hangi verileri topladığını ve onları nasıl kullandığını da daha açık ve anlaşılır hale getiriyor. Bu gerçekten büyük önem arz ediyor. Ancak yine de kimsenin bunları zaman ayırıp okumayacağı tahmin ediliyor. Yine “Cambridge Analytica” skandalı sonrasında işler biraz değişiyor gibi görünüyor.