reklamı kapat

POPÜLER

akıllı telefon patlama

Şarja takılı bırakılan akıllı telefon, CEO’nun hayatına mal oldu

Akıllı telefon modelleri, bünyelerinde her geçen gün daha büyük piller taşıyor. Ancak bu piller zaman zaman ölümle sonuçlanacak kadar büyük sorunlara neden olabiliyor.

Ortaya çıktığı kadarıyla 15 yıldan uzun süredir girişimcilere destek olan ve hükümet için çalışan Cradle Fonu’nun CEO’su Nazrin Hassan, patlayan telefonu nedeniyle hayatını kaybetti. Bir yakının açıklamasına göre Nazrin Hassan, biri Blackberry diğeri Huawei olmak üzere 2 telefona sahipti. Hemen herkes gibi gece yatmadan önce telefonlarını şarja takan Hassan, uyurken en istenmeyen şeyle karşılaştı. Şarja takılı telefonlardan birisi ciddi güçle patladı. Patlama ile yatağından fırladıktan sonra başını çarparak bayılan CEO, yatak odasında yangın dumanından dolayı hayatını kaybetti. Yani yanarak ölmeyen CEO’nun, hangi telefonu patladı şu an için bilinmiyor. Bu tarz olaylar genelde üçüncü parti kablo ve şarj cihazı kullanımlarında meydana geliyor. Ancak orijinal kablo ve şarj cihazı kullanıp bu tarz bir patlama ile karşılaşan kişiler de maalesef bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Akıllı telefon kaynaklı ölümler ilk değil, son da olmayacak

Burada tekrardan uyarıyoruz. Dizüstü bilgisayar, tablet ya da akıllı telefonlarda mutlaka orijinal kablo / şarj cihazını kullanıması gerekiyor. Ayrıca üreticilerden gelen “geri toplama” bildirimlerinin mutlaka dikkat alınması gerekiyor. Pili ısındığı için geriye çağrılan bir dizüstünü kullanmaya devam edip benzer sorunla karşılaşan kişiler bulunuyor. Bu arada markası belli olmayan “powerbank” ürünleri de çok büyük tehlike saçıyor. Bu konuda mutlaka dikkatli ve titiz davranılması gerekiyor.

İlgili Video

Gece şarjda bırakılan dizüstünün patlama anı