reklamı kapat

POPÜLER

klonlanmış telefon

Klonlanmış cep telefonu satışları patladı, yasal düzenleme isteği arttı

Türkiye’de klonlanmış cep telefonu satışları patladı. Durum böyle olunca süreci kontrol etmek adına yasal düzenleme isteği de artmış durumda.

Yüksek vergiler, taksit sınırı ve yüksek kurlar nedeniyle klonlanmış cep telefonu modellerine olan talep inanılmaz artmış durumda. Hatta Dünya’nın haberine göre geçtiğimiz yıl “hesaplanabildiği kadarıyla” 2 milyondan fazla klon telefon satışı yapılmış. Bunun 2 milyar liralık bir ekonomik kayıp yaşattığı aktarılıyor. Söylendiği kadarıyla koronavirüs salgınına rağmen cep telefonu satışları geçen yıl başarılı bir grafik çizdi ve 10 milyon 500 bin adete ulaştı. Ancak yukarıda saydığımız etkenler, elektronik kimlik bilgisi (IMEI numarası) değiştirilmiş ya da kopyalanmış cihaz anlamına gelen klonlanmış telefon satışlarının katlanmasına neden oldu. Yasal olmayan yollarla getirilen cihazlara yapılan bu uygulama ile tüketici ilk aşamada yüzde 3040’a varan fiyat avantajı elde etse de ülke bu nedenle yılda yaklaşık 2 milyar TL’ye yakın vergi kaybı yaşıyor. Kullanıcı ise kısa aralıklarla klonlama işlemini yenilemek zorunda kalıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Klonlanmış cep telefonu için yasal düzenleme gelmeli

Konu hakkında açıklama yapan Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği (MOBİSAD) Başkanı Mustafa Kemal Turnacı, klonlanmış telefon satışının önüne geçilmesi için sektöre yönelik regülasyon getirilmesi ve eski cep telefonu kimliklerinin güvenliğinin sağlanması gerektiğini söyledi. Turnacı, “Son 7 sene içinde satılan cihazlarda ciddi bir data oluştu. Çekmecelerimizde yedek beklettiğimiz telefonlar var ve bunların IMEI numarası haberimiz olmadan çalınıyor. Devlet IMEI numarasının çalınmamasını sağlamalı, bunu güvence altına almalı.

7 sene sinyal alınmayan cihazların havuzdan çıkarılma uygulamasının 2 seneye düşürülmesini istiyoruz. Kayıt dışı klonlama en basit yönü ile bu şekilde çözümlenebilir. Bu, vatandaşa da ülkeye de katkı sağlayacak, yıllık satış adeti 10 milyon 500 binden 13 milyona çıkacaktır. Söz konusu tedbirin de etkisi ile 2 milyar TL’lik ek vergi geliri sağlanacaktır” dedi.

Bu konuda bir yasal adımın atılıp atılmayacağını zaman gösterecek. Ancak bu sürecin çok zor olacağını açıkça belirtmek gerekiyor. Özellikle Android telefonlarda her şey mümkün durumda.

İlginizi Çekebilir

OPPO’dan garip karşılanan kablosuz şarj sistemi