reklamı kapat

POPÜLER

OPPO

OPPO tarafından garip karşılanan yeni kablosuz şarj teknolojisi [Video]

Çin merkezli teknoloji devi Xiaomi ve Motorola sonrasında OPPO tarafından da bir gerçek kablosuz şarj teknolojisi geliyor.

Kablosuz şarj teknolojisi herkesin bildiği üzere hayal edilen gerçek kablosuz şarjı sunamıyor. Çünkü telefonların mutlaka bir yüzeye konulması gerekiyor. İşte bu durum ilerleyen dönemde hayatımızdan çıkacak. Çünkü ilk adımı Xiaomi tarafının attığı alanda Motorola da aktif olarak yer alıyor. Süreçte pazarın en yenilikçi isimlerinden OPPO da bulunuyor ve firma geliştirdiği “Wireless Air Charging” isimli gerçek kablosuz şarj teknolojisini MWC Shanghai kapsamında tanıtmaya hazırlanıyor. Ancak bu tanıtım öncesinde teknoloji için yukarıda izleyebileceğiniz 30 saniyelik kısa video geldi. Bu videoda sistemin temel olarak nasıl çalıştığı gösteriliyor. Burada gösterim için genişleyen telefon modeli OPPO X 2021‘i kullanan şirket, yeni sistemin gerçekten kablosuz şarj sunabildiğini gözler önüne seriyor.

Ancak bu sistem, Xiaomi’nin geliştirdiğinden farklı olarak telefonun şarj için belirlenen yüzeyin üzerinde tutulmasını zorunlu kılıyor gibi görünüyor. Yani Xiaomi’nin sunduğu özgürlük burada sunulmuyor ve bu da şimdilik garip ve anlamsız duruyor. Böyle bir sistemin amacı da tam olarak anlaşılmış değil. Ancak sistemi hemen yargılamadan önce detayları görmek gerekiyor.

Güncelleme: OPPO’dan teknoloji hakkında gelen ilk açıklama şöyle oldu: “Geleceğin Teknolojileri alanında ziyaretçiler ekranı 6,7’den 7,4 inçe çıkabilen OPPO X 2021 konsept telefonu yakından inceleme fırsatı bulabiliyor. Ziyaretçiler aynı zamanda, OPPO’nun 7.5W’a kadar şarj gücü sağlayan yeni Wireless Air Şarj teknolojisi ile şarj etmenin ne kadar hızlı ve kolay olduğunu görebiliyor. Bu en yeni inovasyon diğer kablosuz şarj etme teknolojilerinin bazı sorunlarını aşmak için manyetik rezonans kullanıyor ve cihaz şarj etme matına 10 cm mesafeye gelir gelmez çalışmaya başlıyor.”

OPPO gibi Motorola imzalı sistem de Xiaomi imzalı olana oranla çok kullanışlı değil

Motorola One Hyper isimli gerçek kablosuz şarj sistemi, karşısına konulan telefonları 100 cm uzağa kadar gerçekten kablosuz şekilde şarj edebiliyor. Xiaomi’nin çözümünden çok daha sınırlı olan ancak ana ünitesi Xiaomi’nin hazırladığına göre çok ama çok daha ufak olan teknoloji, yine de gelecek için heyecan veriyor. Xiaomi tarafından hazırlanan ana ünite aşağıdaki videoda da görebileceğiniz üzere şu an inanılmaz büyük ve ev kullanıcısı için çok da uygun görünmüyor. Motorola imzalı ana ünite ise ciddi anlamda kompakt tasarlanmış.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hazırlanan bu yeni sistemlerin ne zaman hayatımıza gireceğini ise zaman gösterecek. Ancak 2022’den önce ticari bir ürünün satışa çıkmayacağı gelen duyumlar arasında yer alıyor.

Xiaomi’nin sistemini gösteren video: