reklamı kapat

POPÜLER

cep telefonu

Türkiye’de cep telefonlarına yeni ek vergi geldi!

Herkesi yakında ilgilendiren yeni bir vergi haberi daha geldi. Türkiye’de cep telefonu satışlarına yeni ek vergi uygulanmaya başlıyor. İşte detaylar;

HaberTürk’ten Necdet Çalışkan’ın haberine göre fikir ve sanat eserlerinin çoğaltılmasına yarayan ve Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kesinti uygulanan cihaz listesine yapılan güncelleme ile cep telefonu da eklendi. Açıklandığı kadarıyla 15 gün sonra yürürlüğe girecek olan karar ile hem ithal edilen, hem de Türkiye’de üretilen telefonlar kesinti kapsamına alındı ve cep telefonlarına yüzde 1 oranında ek vergi uygulanması kararlaştırıldı. Resmi açıklamaya göre cep telefonunda artık ithalat da “CIF bedeli”, yerli üretimde ise “imalat bedeli” üzerinden yüzde 1 ödenecek. Yeni düzenleme resmen 19 Mart 2020 tarihinde yürürlüğe girecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Türkiye’de amiral gemisi cep telefonu almak inanılmaz zor hale gelmiş durumda

Türkiye’de iyi amiral gemileri için 10 bin TL bandını çoktan geçişmiş durumda. Evet amiral gemisi modeller yurt dışında da çok pahalı ancak bizim kadar ulaşılmaz değiller. Dolar ve euro kurunun yüksek olması ve vergiler nedeniyle artık kişiler orta seviye cihazlara yöneliyor. Hatta şu an yurt dışından gelen telefonlara IMEI atarak kullanma oranı da inanılmaz artmış durumda. Türkiye’de şu an en çok giriş seviyesi cihazlar satılıyor. Neyse ki artık giriş seviyesi birçok cihaz temel işler ve fazlası için yeterli performansı gösterebiliyor.

İlginizi Çekebilir

WhatsApp’a çok sevindiren güncelleme sonunda geldi