reklamı kapat Samsung Space Monitor

POPÜLER

cep-telefonu

Cep telefonlarında ÖTV ile ilgili çok önemli gelişme

Bugün paylaşacağımız haber kullanıcıları üzeceğe benziyor. Meclise sunulan yasa teklifiyle kitap, gazete ve dergilerdeki KDV sıfırlanırken, cep telefonlarına da yüzde 50 ÖTV uygulanmasının yolu açılıyor.

Şu ana kadar yurt dışından getirilen akıllı telefonlardan yüzde 25 oranında ÖTV vergisi alındığını hatırlatmakta yarar var. Yasanın onaylanması durumunda akıllı telefonlardan yüzde 50 oranında vergi alınacak. Devlet tercih etmesi durumunda fiyatı 2.400 TL’den fazla olan bir cep telefonundan alınan vergiyi yüzde 25’ten yüzde 50’ye çıkarabilecek. Hükümete, özel tüketim vergisinin yüzde 50’ye kadar çıkarılması için yetki verilmiş durumda. Söz konusu yüzde 25 vergi matrahının üst sınırı dörtte birine kadar indirilebilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yüksek fiyatlı akıllı telefonların fiyatları daha da artacağa benziyor

Bu yetkinin yüksek fiyatlı ve ithal edilen akıllı telefonlarında kullanılması bekleniyor. Bu vergi matrahlarının alt ve üst sınırları dörtte birine kadar indirilebilecek veya dört katına kadar artırılabilecek. ÖTV hakkındaki bu önemli gelişmeyle siz ne düşünüyorsanız, yorumlarınızı bekliyoruz.

ÖTV nedir?

Özel Tüketim Vergisi, belirli mal veya ürünler üzerinden maktu veya oransal olarak alınan bir harcama vergisidir. İlk olarak Avrupa Birliği ile uyum çerçevesinde yapılan kanun değişiklikleriyle gündeme gelmiş ve yine aynı amaçla 2002 yılında 4760 sayılı kanun ile kabul edilmiştir. Avrupa Birliği’nde bu verginin uygulanmasındaki amaç, gelir elde etmekten ziyade sosyal fayda sağlamaktır. Bu nedende vergi, lüks (mücevher, kürk vb.), sağlığa zararlı (alkol, sigara vb.), çevreye zararlı (benzin vb.) mallara uygulanıyor.

İlginizi Çekebilir

iPhone Xs ile çekilmiş kısa film