reklamı kapat

POPÜLER

akıllı telefon zammı

Akıllı telefonlara yüzde 20 zam yolda

Dövizdeki artış sebebiyle bir süredir kulaktan kulağa konuşulan “akıllı telefon zammı” konusuna nihayet açıklık getirildi. Ne yazık ki kaçınılmaz zam yolda.

Yılbaşından itibaren yüzde 25,2 artan dolar beraberinde zamları da getiriyor. “Akıllı telefon zammı” da bir süredir beklenenler arasındaydı. Ancak konuyla ilgili net bir açıklama bulunmuyordu. Halihazırda özellikle markaların amiral gemisi modellerinin cep yakan fiyatlarının biraz daha artacağı haberi ise ortaya çıktı. Vatan Gazetesi‘nden Emre Eser’in haberine göre, önümüzdeki ay akıllı telefonlara yüzde 20 zam gelecek. Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği (MOBİSAD) Başkanı Mustafa Turnacı’nın açıklaması ise şu şekilde: “Dolardaki artışı belli bir noktaya kadar tüketiciye yansıtmamaya çalıştık. Perakende mağazaları da bu süreçte zam yapmadı ama gelinen bu noktada ithalattaki kur seviyeleri bizim için çok olumsuz. Mecburen zam yapmak zorundayız. Bu artış da yüzde 20 olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni bir ÖTV modeli talebi

Türkiye’de giderek azalan cep telefonu satışlarıyla bu sektörün de yavaş yavaş daraldığını belirten Turnacı, vergi indirimi talebi için hükümete başvuracaklarını da not düştü. Turnacı, cep telefonlarının lüks olmadığını ve ÖTV’nin (Özel Tüketim Vergisi) haksız olduğunu da kaydetti. Doların artışıyla beraber benzindeki artış için otomobillerde yeni bir ÖTV uygulamasına geçildiğini de hatırlatan Turnacı benzer bir uygulamayı talep edeceklerini belirtti.

Yeni zamla beraber 5.000 TL’lik telefonlar 6 bin TL bandına çıkarken orta segment cihazlar da giderek “bütçe dostu” sıfatını kaybediyor. Sadece sıfır cihazlarda değil 2. el telefon pazarında da bu zammın hissedileceği belirtiliyor.