reklamı kapat

POPÜLER

Cep telefonu ÖTV zammı sonrası IMEI kayıt ücreti

Cep telefonlarına yönelik yeni ÖTV zammı sonrası IMEI kayıt ücreti de artacak mı?

Kısa süre önce biliyorsunuz cep telefonları için büyük bir ÖTV zammı yapıldı. Peki bu zam sonrasında IMEI kayıt ücreti de artacak mı?

Bahsettiğimiz ÖTV zammı Cumhurbaşkanı Kararnamesiyle geçtiğimiz günlerde gerçekleştirildi. Tüm telefonlarda yüzde 25 olan ÖTV oranı, vergi matrahı 640 TL ile bin 500 TL arasında olanlarda yüzde 40’a, matrahı 1500 TL’yi aşanlarda yüzde 50’ye çıkartıldı. Cep telefonundaki ÖTV artışı hemen de yürürlüğe alındı. İşte bunun sonucunda başka bir konu daha konuşulmaya başlandı. Gelen bilgilere göre çok yakın zamanda yurt dışından getirilen telefonlar için ödenmesi gereken IMEI kayıt ücreti de artabilir. Bu konuda kesin bilgiler yok ancak beklenti çok yüksek. Bu ücret hatırlarsınız 2018’de 170 TL’den tam 500 TL‘ye çıkarılmıştı. Bu miktar 2019’da bir kez daha arttırıldı ve 618 TL seviyesine kadar ulaştı. Bu rakamın yeni ÖTV zammı ile bağlantılı olarak yakın zamanda 1.000 hatta 1.500 TL’yi geçeceği söyleniyor. Bazı kaynaklar kayıt ücretinin 2 bin TL’yi dahi geçebileceğini belirtken, bu rakamlar yürürlüğe sokulursa yurt dışından telefon getirmeyi bitirecek gibi görünüyor. Çünkü bu şekilde bir maddi avantaj elde edilemiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ÖTV zammı sonrasında IMEI kayıt ücreti daha da cep yakacak gibi görünüyor

Şu an ise halen üst düzey telefonları yurt dışında getirmek daha uygun görünüyor. Örneğin 64 GB iPhone Xs, 999 dolar yurt dışı fiyat etiketine sahip. Bu modelin kur çarpımı fiyatı 5.950 TL düzeyinde. Pasaport kaydı ile beraber fiyat 6.568 TL seviyesine çıkıyor. 64 GB iPhone Xs’i Türkiye’den aldığınız zaman ise 9.899 TL vermeniz gerekiyor. Yeni zam ile bu modelin yaklaşık olarak 11.400 TL‘ye çıkacağı tahmin ediliyor. Firmadan henüz bir fiyat güncellemesi gelmiş değil.

İlginizi Çekebilir

Samsung’un yeni akıllı televizyon modeli