reklamı kapat

POPÜLER

ikinci el akıllı telefon Yurt dışından gelen telefonlar için kayıt süresi uzatıldı IMEI kayıt ücreti

Cep telefonları için IMEI kayıt ücreti bir kez daha artırılıyor

Yurt dışından getirilen telefonların Türkiye’de kullanılabilmesi için ödenmesi gereken IMEI kayıt ücreti bir kez daha artıyor.

HaberTürk’ye yer alan habere göre ekim ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte yurtdışından yolcu beraberinde telefon getirmek isteyenleri ilgilendiren yeniden değerleme oranı da belli oldu.

Buna göre 2021 yılı için 2.006 TL seviyesinde yer alan IMEI kayıt ücreti, yılbaşında en az 726 TL daha artırılarak 2.732 TL’ye çıkacak gibi görünüyor. Bu henüz resmi olarak duyurulmadı ancak hesaplar ortada.

Önümüzdeki dönemde kişilerin yurt dışından Türkiye’ye getirdiği telefonu kullanabilmesi için 2.732 TL’ vermesi ve aynı zamanda pasaport kaydı yapması gerekecek. Bir ara oldukça düşük seviyede yer alan kayıt ücreti, gelinen son noktada dışarıdan telefon getirmeyi ve kullanmayı neredeyse imkânsız hale getiriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

IMEI kayıt ücreti yurt dışı kapısını ciddi şekilde kapatıyor

Artık net olarak orta seviye telefonlar üzerine eklenen IMEI ücreti yurt dışı fiyat avantajını ortadan kaldırıyor. Ancak üst seviye amiral gemisi telefonlar halen biraz daha uyguna gelebiliyor.

Çünkü yurt dışından getirilen telefonlar için yerel vergiler ödenmiyor (Alınan yerdeki vergiler birçok ülkede geri alınabiliyor), sadece kur çarpımı fiyat üstüne IMEI kayıt parası ekleniyor.

Ancak şunu da tekrardan hatırlatalım. Artık yurt dışından gelen telefonun mutlaka pasaporta kaydedilen kişinin üstüne kayıtlı bir telefon hattı ile kullanılması gerekiyor.

IMEI kayıt ücreti 2012 yılında 100 TL seviyesinde yer alıyordu. Daha sonra rakam için en büyük artış 2018 yılında 500 TL’ye çıkılması ile yapılmıştı. Daha sonra ise kısa sürede 1.000 ile 2.000 TL üstü görüldü.

İlginizi Çekebilir

WhatsApp’a kısa süre önce gelen yeni özellikler