reklamı kapat

POPÜLER

IMEI Kayıt ücreti

Telefonlar için 2022 IMEI kayıt ücreti tam olarak netlik kazandı

Yurt dışından getirilen telefonların Türkiye’de kullanılabilmesi için ödenmesi gereken IMEI kayıt ücreti 2022’de oldukça yüksek olacak.

HaberTürk’te yer alan habere göre Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın tebliğiyle 2022 yılı için uygulanacak yeniden değerleme oranı da belli oldu ve rekor düzeye çıkarak yüzde 36,2 olarak açıklandı.

Buna göre 2021 yılı için 2.006 TL seviyesinde yer alan IMEI kayıt ücreti, yılbaşında en 726.2 TL’ye karşılık gelen yüzde 36,2 oranında artırılarak daha önce de tahmin edildiği gibi tam 2.732 TL’ye çıkacak.

Önümüzdeki dönemde kişilerin yurt dışından Türkiye’ye getirdiği telefonu kullanabilmesi için 2.732 TL’ vermesi ve aynı zamanda pasaport kaydı yapması gerekecek. Bir ara oldukça düşük seviyede yer alan kayıt ücreti, gelinen son noktada dışarıdan telefon getirmeyi ve kullanmayı neredeyse imkânsız hale getiriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

IMEI kayıt ücreti yurt dışı kapısını ciddi şekilde kapatıyor

Artık açık olarak orta seviye telefonlar üzerine eklenen IMEI ücreti yurt dışı fiyat avantajını ortadan kaldırıyor. Ancak üst seviye amiral gemisi telefonlar halen daha uyguna gelebiliyor.

Çünkü yurt dışından getirilen telefonlar için yerel vergiler ödenmiyor (Alınan yerdeki vergiler birçok ülkede geri alınabiliyor), sadece kur çarpımı fiyat üstüne IMEI kayıt parası ekleniyor.

Ancak şunu da tekrardan hatırlatalım. Artık yurt dışından gelen telefonun mutlaka pasaporta kaydedilen kişinin üstüne kayıtlı bir telefon hattı ile kullanılması gerekiyor.

IMEI kayıt ücreti 2012 yılında 100 TL seviyesinde yer alıyordu. Daha sonra rakam için en büyük artış 2018 yılında 500 TL’ye çıkılması ile geldi. Daha sonra ise çok kısa sürelerde 1.000 ile 2.000 TL üstü görüldü.

İlginizi Çekebilir

Ferrari’nin dikkat çeken son harikası ile tanışın