reklamı kapat

POPÜLER

yerli otomobil

Yerli otomobil modeli için yapılan yatırım miktarı açıklandı

Yerli otomobil modeli son günlerde resmi video paylaşımları ile gündeme geliyor. Bu sefer ise araç hakkında bir açıklama var.

Yerli otomobil modeli için konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TOGG için bugüne kadar 2,5 milyar liralık yatırımın tamamlandığını ve yıl sonuna kadar 1 milyar TL daha yatırım yapılacağını söyledi. Varank ayrıca “TOGG ile dünya devi FARASİS, 20 GWh’lik pil yatırımına yakın zamanda Gemlik’te başlayacak.” dedi

Fabrika inşası aktif olarak devam eden otomobil için Mustafa Varank daha önce çok daha ses getiren bir söylemde bulunmuştu. Varank, TEKNOFEST’te aracın fiyatı konusunda şu açıklamayı yapmıştı: “Aracın fiyatı şu anda belli değil. Şunun sözünü veriyor arkadaşlar. Araç kendi sınıfında Türkiye’deki araçlarla yarışacak bir fiyattan piyasaya çıkacak.”

Rakiplerin güncel Türkiye fiyatları göz önüne alındığı zaman ucuz olması kesinlikle beklenmeyen TOGG için bir başka açıklama daha yapıldı. Rifat Hisarcıklıoğlu, “TOGG Yönetim Kurulu toplantımız öncesinde ekibimizle birlikte fonksiyonel prototip üretimi Türkiye’de tamamlanan araçlarımızı akredite test merkezlerine alkışlarla uğurladık.” dedi ve bu konuda yukarıda görebileceğiniz iki fotoğrafı paylaştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yerli otomobil için son gelen video dikkat çekmişti

Yerli otomobil için geçtiğimiz günlerde “Elektronik ve mekanik sistem onayı ile fonksiyonel prototip üretimi süreçleri Türkiye’de tamamlanan akıllı SUV cihazımız ön uygunluğunu aldı. Fonksiyonel prototiplerimizi güvenlik, termal, dayanım, dinamik ve performans testleri için akredite test merkezlerine gönderdik.” açıklamasıyla aşağıdaki video paylaşıldı.

Bu yeni videoda fonksiyonel prototipin üretimi için daha detaylı görüntülere ve aracın İstanbul Park pistindeki sürüş testlerine yer verildi. Yerli otomobil 2022’nin sonunda seri üretime girecek ve bir aksilik olmaz ise 2023’te yollara çıkacak.