reklamı kapat

POPÜLER

iPhone USB-C

Dünyanın USB-C portuna sahip ilk iPhone modeli böyle üretildi [Video]

Apple’ın atmadığı adımı hatırlarsınız geçtiğimiz haftalarda başka bir kullanıcı atmıştı. Peki dünyanın USB-C portuna sahip ilk iPhone modeli nasıl üretildi?

Avrupa Komisyonu tarafından alınan “her telefon USB-C kullanmalı” kararına rağmen iPhone dünyasına USB-C’nin girmesi hemen ya da yüksek ihtimalle hiçbir zaman olmayacak. İşte bu durum özelinde kişisel bir adım atan Ken Pillonel, geçtiğimiz ay karşımıza USB-C portu olan bir iPhone X ile çıkmış ve bununla çok ses getirmişti.

Bunun için çok özel çalışmalar yapan yani sadece Lightning portunu çıkarıp yerine USB-C takarak durumu değiştirmeyen Pillonel, yaptığı çalışmanın özel donanım modifikasyonları ile işlevsel olduğunu da göstermişti.

iPhone’a takılan USB-C portu, gerçek anlamda şarj ve veri aktarımı için kullanılabiliyor fakat bu dönüşümü her isteyenin yapabilmesi çok mümkün görünmüyor. Ancak yine de sürecin nasıl işlediğini merak edenler olabilir.

İşte bunun için Ken Pillonel’den hemen aşağıdaki 14 dakikalık yeni video geldi. Pillonel, bu videoda sürecin en ince detaylarını paylaşıyor ve bu dönüşümü yapmak isteyenlere teknik olarak yol gösteriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple bizce iPhone tarafında USB-C portuna hiçbir aman geçmeyebilir

Bunu hatırlarsınız sizlere daha da önce de aktarmıştık. Bizce Apple ileride iPhone’lardan şarj portunu tamamen kaldıracak. Firma iPhone 12’ler ile MagSafe sistemini hayatımıza soktu. Bu sistemde telefonu şarj etmek için artık herhangi bir porta ihtiyaç bulunmuyor. Telefonlar arkalarındaki manyetik temelli sistem ile kablosuz olarak şarj edilebiliyor.

İşte bu yüzden iPhone 14 değil ancak iPhone 15 modellerinden standart şarj portu tamamen kaldırılabilir. iPhone’lardan 3.5 mm kulaklık girişini kaldıran Apple, bunu şarj / veri portu için de yapacak gibi görünüyor.

İlginizi Çekebilir

Uçan otomobil geleceğini şimdiden gözler önüne seren model