reklamı kapat

POPÜLER

yerli otomobil TOGG

TOGG ile Meteoroloji arasında iş birliği yapıldı; işte detaylar

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu TOGG ile Tarım ve Orman Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü arasında bir iş birliği yapıldı.

Sputnik‘te yer alan habere göre Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı himayesinde, Tarım ve Orman Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubuarasında ‘Meteorolojik Verilerin Paylaşımına İlişkin Protokol’ imzalandı. Konu hakkında TOGG ile Meteoroloji Genel Müdürlüğü arasında meteorolojik verilerin paylaşımının mümkün hale getirildiğini belirten Varank, “Bu imzaların salt meteorolojik bilgi paylaşımından çok daha önemli anlamlar içerdiğinin altını çizmemiz gerekiyor. TOGG-Meteoroloji Genel Müdürlüğü işbirliği, mobilite ekosistemimizde öncü bir adım olacak” dedi. Varank aynı zamanda sektörle yakın temas içerisinde hazırlanan “Mobilite Araç ve Teknolojileri Yol Haritası”nı yakın zamanda kamuoyuyla paylaşacaklarını belirterek, “Bu yol haritasında ortaya koyduğumuz en önemli projelerden biri de ‘Mobilite Açık Veri Setinin Oluşturulması’dır.

Bildiğiniz gibi bağlantılı ve otonom araç teknolojilerinde en kritik nokta veri meselesi. Verilerin toplanması, hazırlanması, yeni veri setlerinin oluşturulması, bunların anonimleştirilerek açık veri haline getirilmesi; sonrasında da şirketlere, girişimcilere ve akademisyenlere paylaşılması ve sunulması lazım. İşte bugün, Mobilite Açık Veri Seti Oluşturulması konusunda da ilk adımı atmış oluyoruz” diye konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yerli otomobil TOGG için kısa süre önce de bir açıklama gelmişti

Milliyet‘te yer alan haberde Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından yapılan önemli açıklamalara yer verilmişti. Burada en çok dikkat çekenlerden birisi yerli otomobil ile alakalıydı. Bakan Varank “Parçaların bir kısmını yurt dışından alacaksınız, bu nasıl yerli otomobil? diye eleştiriler var. Ben onun örneklerini veriyorum. Şu anda global tedarik zincirlerine baktığınızda hangi araç yüzde 100 bir ülkenin kendi toprakları içinde üretiliyor ki? Nasıl rekabetçi olacaksınız?

İnsanların daha fazla satın almasını ikna edeceksiniz, ona göre bir politika izliyorsunuz. Biz, fikri mülkiyet hakları yüzde 100 ülkemize ait olan, mühendisliğini kendi insanımızın yaptığı bir otomobilden bahsediyoruz. Tabii ki tedarikçileri arasında başka insanlar olabilir. Dünya otomotiv endüstrisi o kadar hızlı gelişiyor ki biz buna artık otomobil demiyoruz, bu artık akıllı bir ürün.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Türkiye, çok önemli bir otomotiv üreticisi. 33 milyar dolarlık otomotiv, yedek parça ve mühendislik ihracatı yapan bir ülke. Eğer siz sadece tedarikçiyseniz genel merkezlere bağlı dönüşümü yapabilirsiniz. Biz Türkiye’nin Otomobili ile ülkede bu kabiliyetleri kendimiz tetikleyeceğiz, geliştireceğiz ve Türkiye’de mobilite ekosistemi oluşturacağız. Burada hiçbir sıkıntı yok. İnşallah 2022’nin sonunda bu araçlar banttan indiğinde tüm Türkiye’nin gurur duyduğu bir aracı karşımızda hep birlikte göreceğiz.” demişti

İlginizi Çekebilir

Geleceğin elektrikli otomobil modellerinden