reklamı kapat

POPÜLER

Huawei Honor X10 Max X10 Pro ikinci el cep telefonu IMEI kayıt ücreti

IMEI kayıt ücreti de artıyor; işte beklenen yeni rakam

Yurt dışından getirilen telefonların Türkiye’de kullanılabilmesi için ödenmesi gereken IMEI kayıt ücreti bir kez daha artıyor.

Vergi Usul Kanunu’na göre 12 aylık ortalama üretici fiyat artışına göre belirlenen “yeniden değerleme oranı”, TÜİK verileri üzerinden bu yıl yüzde 9,11 olarak belirlendi. İşte bunun üzerinden birçok kalemde ciddi artışlar bekleniyor. Bu oran 2021 için teknoloji tarafında da önemli bir artışın haberini veriyor. Hatırlarsınız yurt dışından getirilen telefonların pasaporta kaydı için ödenen IMEI kayıt ücreti en son 1.500 TL’den tam 1.838 TL’ye çıkarılmıştı. Kaynaklara göre eğer yeni yılda yukarıda belirlenen yeniden değerleme oranında değişiklik olmadan zam yapılırsa IMEI kayıt yüzde 9,11 artışla 2.006 TL seviyesine kadar çıkacak. Bu rakamın daha düşük ya da daha yüksek olma ihtimali bulunuyor. Ancak 2.006 TL şimdilik netleşen fiyat gibi görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

IMEI kayıt ücreti için gelinen seviye nedeniyle artık yurt dışından sadece amiral gemisi getirmek mantıklı oluyor

Çünkü orta seviye telefonlar üzerine eklenen IMEI ücreti yurt dışı fiyat avantajını ortadan kaldırıyor. Ancak üst seviye amiral gemisi telefonlar halen daha uyguna geliyor. Çünkü yurt dışından getirilen telefonlar için vergi ödenmiyor. Sadece kur çarpımı fiyat üstüne IMEI kayıt parası geliyor. Ancak şunu tekrardan hatırlatalım. Artık yurt dışından gelen telefonun mutlaka pasaporta kaydedilen kişinin üstüne kayıtlı bir telefon hattı ile kullanılması gerekiyor.

İlginizi Çekebilir

WhatsApp’a gelen yeni özellikler