reklamı kapat

POPÜLER

yurt dışından telefon

Yurt dışından telefon getirip kullanma sürecinde önemli değişiklik!

Yurt dışından telefon getirip kullanma sürecine yönelik önemli bir değişiklik daha yapıldı. Süreç birçok kişi için çok daha zor hale getirildi.

Hatırlarsınız kısa süre önce alınan bir karar ile yurt dışından yolcu beraberinde getirilip kayıt ettirilebilen cep telefonları için süre, yabancı misyon görevlileri hariç 2 yıldan 3 yıla çıkartılmıştı. Daha önce her 2 yılda bir telefon getirilip pasaporta kaydettirebilirken, artık 3 yıl beklenmesi gerekiyor. Ancak süreçte daha önemli sayılacak bir değişiklik daha var. Donanım Haber‘de yer alan habere göre; Resmi gazetede yayımlanan “4458 Sayılı Gümrük Kanununun Bazı Maddelerinin Uygulanması Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar” kapsamında başkasının pasaportu üstüne telefon kaydettirip kendi hattınızla kullanma olayı sona erdi. Bundan sonra yurt dışından gelen telefonlar sadece yolcunun kimlik numarasına kayıtlı hatlarla kullanılabilecek. Yani bundan sonra yurt dışından gelen bir telefonu başkasının pasaportuna kaydettirip kendi kişisel hattınız ile kullanamayacaksınız. Bunun için pasaport sahibinin adına açılıp bir hat edinmeniz gerekecek.

yurt dışından telefon

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yurt dışından telefon getirme sürecinde IMEI kayıt ücreti de değişebilir

Bunu sizlere daha önce de aktarmıştık. IMEI kayıt ücreti 2018’de 170 TL’den tam 500 TL‘ye çıkarılmış, 2019’da bir kez daha artırılarak 618 TL seviyesine kadar ulaşmıştı. Bu rakamın geçtiğimiz hafta telefonlara yapılan yeni ÖTV zammı ile bağlantılı olarak 1.000 hatta 1.500 TL’yi geçeceği söyleniyor. Bu konuda henüz atılmış bir adım bulunmuyor ancak yukarıdaki hat / kimlik değişikliği sonucunda fiyatın artırılmama ihtimali de bulunuyor. Çünkü süreç artık ciddi şekilde kısıtlanmış gibi görünüyor.

Kaynak: Donanım Haber

İlginizi Çekebilir

En yeni akıllı telefon modellerinden OnePlus 7 Pro