reklamı kapat

POPÜLER

IMEI telefon kayıt ücreti

Büyük IMEI telefon kayıt ücreti artışının ardından yurt dışından iPhone getirmek halen avantajlı mı?

Geçtiğimiz saatlerde üzücü bir resmi adım atıldı IMEI telefon kayıt ücreti artırıldı. Peki bunun ardından yurt dışından iPhone getirmek halen avantajlı mı?

Resmi Gazete’de yayınlanan karar ile yurt dışından getirilen telefonlar için IMEI telefon kayıt ücreti 618 TL’den tam 1.500 TL‘ye çıkarıldı. Daha önce 170 TL, 500 TL ve 618 TL olan ücret, artık çok daha yüksek durumda. Bu rakam yurt dışından orta ve giriş seviyesi cihaz getirmeyi neredeyse tamamen ortadan kaldırıyor. Peki oldukça pahalı iPhone tarafında durum ne? Şu an halen iPhone’ları yurt dışında getirmek daha uygun görünüyor. Örneğin 64 GB iPhone Xs, 999 dolar yurt dışı fiyat etiketine sahip. Bu modelin kur çarpımı fiyatı 5.641 TL düzeyinde. Pasaport kaydı ile beraber fiyat 7.141 TL seviyesine çıkıyor. 64 GB iPhone Xs’i Türkiye’den resmi garantili olarak aldığınız zaman ise 9.899 TL vermeniz gerekiyor.

iPhone Xs Max, 1.100 dolar yurt dışı fiyat etiketine sahip. Bu modelin kur çarpımı fiyatı 6.212 TL düzeyinde. Pasaport kaydı ile beraber fiyat 7.712 TL seviyesine çıkıyor. 64 GB iPhone Xs Max’i Türkiye’den aldığınız zaman ise tam 10.799 TL vermeniz gerekiyor. Yeni nesil iPhone’ların en ucuzu iPhone Xr, 750 dolar yurt dışı fiyat etiketine sahip. Bu modelin kur çarpımı fiyatı 4.236 TL düzeyinde. Pasaport kaydı ile beraber fiyat 5.736 TL seviyesine çıkıyor. 64 GB iPhone Xr’ı Türkiye’den aldığınız zaman ise 7.399 TL vermeniz gerekiyor. Yani halen vergiler, üst düzey cihazlar için IMEI telefon kayıt ücretini ödeyerek dışarıdan almayı mantıklı kılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

IMEI telefon kayıt ücreti artışı gerçekten kötü görünüyor

Bu arada bunu daha önce de belirtik ancak tekrar hatırlatmakta fayda artık. Yüksek kayıt ücretine ek olarak artık yurt dışında getirilen cihazlar sadece kayıt edilen pasaportun sahibi adına açılmış telefon hatalarıyla kullanılabiliyor. Yani başkasının pasaportuna kayıtlı bir telefonu kendi kişisel hattınızla kullanamıyorsunuz.

*Yurt dışında telefon satın alınan ülkenin kendi ek vergileri olabilir. Bu vergilerin iade olarak alınıp alınmadığını mutlaka kontrol edin.

İlginizi Çekebilir

WhatsApp’ta bulunan ciddi güvenlik açığı