reklamı kapat

POPÜLER

Toyota

Toyota’dan 2020 Paralimpik Oyunları için özel ulaşım aracı

24 Temmuz-9 Ağustos 2020 tarihleri arasında Japonya’nın başkenti Tokyo’da yapılacak Paralimpik Oyunları, Toyota imzalı araçlara da ev sahipliği yapacak.

Hafta içerisinde Japon Uzay ve Havacılık Dairesi (JAXA) ortaklığıyla özel bir Ay keşif aracı üreteceğini duyuran Toyota, Dünya’daki çalışma çeşitliliğinde de oldukça hızlı adımlar atıyor. Yaklaşmakta olan 2020 Paralimpik Oyunları için bir süredir çalışmalar yürüten marka, organizasyonda kullanılmak üzere geliştirdiği aracın tanıtımını gerçekleştirdi. Japonya’da gerçekleştirilecek oyunlarda kullanılacak olan APM isimli bu araç; sporcuları, seyircileri ve teknik ekiplerin bölgeler arasındaki ulaşımından sorumlu olacak. Olimpiyatlar için özel olarak tasarlanan APM farklı kullanım amaçlarına göre kombin edilebilen bir iç yapıya sahip.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Toyota APM hakkında açıklanan bilgiler

Oyunların bir anlamda resmi toplu taşıma aracı olarak da nitelendirebileceğimiz Toyota APM, tamamı elektrikli altyapısı üzerine kurulan bir model. Ön bölümde tek kişilik sürücü bölümünün olduğu araç, engelliler için özel olarak değiştirilebilen kokpit ve tekerlekli sandalye rampasını da standart olarak barındırıyor. Normal şartlarda tek seferde beş yolcuyu taşıma kapasitesi olan aracın arka koltuklarının katlanmasıyla da tekerlekli sandalyeli yolculara yer açılabiliyor. APM’nin ebatlarına baktığımızda ise 3,9 metre uzunluğunda, 1,6 metre genişliğinde ve 6,6 metre yüksekliğinde olduğunu görüyoruz. Tek şarjla 100 kilometre menzil kat edebilen ve maksimumda 19 km/s hıza erişebilen toplamda 200 araç, oyunlar kapsamında katılımcıların hizmetinde olacak.