reklamı kapat

POPÜLER

Toyota

Anlaşma sağlandı; Toyota, özel aracıyla Ay’a gidiyor!

Japon Uzay Ajansı ile yapılan anlaşmayla birlikte Mars keşif aracının üretimi için kolları sıvıyan Toyota için 8 yıllık bir geri sayım süreci söz konusu.

Uzay yarışında atılan önemli adımlar geleceği şekillendirmeye devam ederken, elde edilen verilerle ilgili gelişimler için de yeni kapılara vesile oluyor. Japon Uzay Ajansı JAXA bir süredir yerel basın tarafından beklenen ortaklık duyurusunu gerçekleştirdi. Toyota ile imzalanan anlaşma kapsamında, dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden birisi bu kez Ay görevinde hizmet edecek keşif aracının üretimini gerçekleştirecek. Hidrojen yakıt teknolojisinin kullanılacağı bu fütüristik aracın üretim sürecine 2020 itibarıyla başlanacağı duyurulurken, ilk testlerin 2021 itibarıyla yapılmasının planladığı da vurgulanıyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Toyota Ay keşif aracının teknik özellikleri

Gerçekleştirilen özel toplantıyla birlikte ilk teknik özellikleri paylaşılan aracın bu noktada en önemli parçaları arasında ebatsal verileri var. Baktığımız zaman hazır bir şekilde karşımıza çıktığında; yaklaşık 6 metre uzunluğa 5,2 metre yüksekliğe ve 3,8 metre genişliğe sahip olacağını görüyoruz. Kokpit bölümünde ise, yerleşim ve donanımlarla birlikte iki insanın rahatlıkla sığabileceği bir alan olduğu da açıklamalar arasında öne çıkıyor. Altı tekerlekli olarak tasarlanan Toyota keşif aracının bataryalarının dolumu için en temel destekçisi ise devasa ebatlardaki güneş panelleri olacak. Her şey bir araya geldiğinde ise 1.000 kilometrelik menzilin varlığından bahsedebiliyoruz. JAXA, prototip versiyonla birlikte Dünya’daki denemeleri en geç 2022’de yapmak istiyor. Aracın Ay’a ana görev için gönderilmesi ise 2027 yılını bulacak.