reklamı kapat

POPÜLER

Hayabusa 2 Ryugu
Hayabusa 2 Ryugu

Japon uzay aracı Hayabusa 2’den ulaşan yüksek kaliteli görseller

Japonya Uzay Araştırma Ajansı tarafından geliştirilen uzay aracı Hayabusa 2, kısa süre önce tarihi bir başarıya imza atarak Ryugu asteroidine ulaşmıştı. Araçtan Ryugu’nun yüzeyini gözler önüne seren yüksek çözünürlüklü görseller geldi.

Advertisement


Kısa özet geçmek adına Ryugu asteroidinde araştırma amaçlı örnek toplamak üzere tasarlanan Hayabusa 2, geçen hafta hedefine başarılı şekilde ulaşmıştı. Ryugu’nun üzerine Rover-1A ve Rover-1B isimli keşif araçlarını da bırakan uzay aracı, Dünya’ya yüksek çözünürlükte fotoğraflar göndermeye başladı. Ryugu’dan gelen ilk görseller oldukça düşük çözünürlükte olduğu için çok fazla detay vermiyordu. Bu sefer paylaşılan görseller ise direkt olarak ONC-T (Optical Navigation Camera- Telescopic) tarafından kayıt altına alınmış. Bu sayede asteroidin yüzeyini açık şekilde görebiliyoruz. 21 Eylül tarihinde çekildiği belirtilen bu görüntülerin, yüzeyin yaklaşık 64 metre yukarısında kayıtlandığı belirtiliyor. Uzay aracının gölgesini dahi gördüğümüz görseller, asteroidin kare şeklini de gözler önüne seriyor.

Hayabusa 2 Ryugu

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hayabusa 2’nin Ryugu başarısı uzay madenciliği için büyük önem arz ediyor

Ana gemi Hayabusa 2’nin, yüzeyde patlayıcı ile açacağı kraterden toplanan örnekler ile 2020’nin sonlarında dünyaya dönmesi bekleniyor. Şu an çok fazla üstüne durulmuyor olsa da uzay madenciliği için gerçekten büyük bir adım karşımızda bulunuyor. Sadece Ryugu için 83 milyar dolarlık bir değerden bahsediliyor. Daha önce söylediğimiz üzere asteroidler üzerinde gerçekten değerli madenler bulunuyor.

İlgili Video

Uzay aracının izlediği adımları gösteren video