reklamı kapat

POPÜLER

uydu

Uzay çöplerini incelemek üzere tasarlanan uydu göreve başlıyor

Uzay çöplerini incelemek üzere tasarlanan uydu göreve başlıyor. ADRAS-J adlı uydunun arkasında Astroscale yer alıyor.

Uzay konusunda bu aralar birçok farklı gelişme oluyor. Örneğin geçtiğimiz hafta SpaceX, Houston merkezli Intuitive Machines Inc. tarafından geliştirilen Nova-C isimli Ay aracını, IM-1 görevi kapsamında Falcon 9 merkezli sorunsuz bir kalkış ile beraber yola çıkardı. Ay üstüne inişi deneyecek Nova-C sonrasında Astroscale Japan tarafından geliştirilen ADRAS-J uydusu yörüngeye çıkarıldı. Dünya dışına Rocket Lab imzalı Electron roket kullanılarak götürülen ADRAS-J, Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı (JAXA) tarafından uzay çöplerinin temizlenmesine yönelik resmi programının birinci aşaması için seçilmişti. Yörüngede çok yüksek bir hızla dönen uzay çöpleri (Eski uydu parçaları) hem mevcut hem de gelecek görevleri oldukça riske atıyor, çöplerin temizlenmesi çok mümkün olmadığından konumlarının tespit edilmesi hayati önem arz ediyor. Bu konuda hedefli çalışacağı açıklanan ADRAS-J, aktarıldığı kadarıyla 2009’dan bu yana yörüngede dönen eski bir Japonya imzalı roketin üst aşamasıyla buluşacak ve onun durumunu yakından izlemeye başlayacak. Bu süreci hemen aşağıdaki animasyonda gözler önüne seren firma, uydudaki kameralar ile görüntüler alacak, yörüngede uzun süre kalan enkazın durumunu analiz edecek ve Dünya atmosferine sokulup yok edilip edilemeyeceği konusunda bilim insanlarına direkt olarak yerinden bilgiler sağlayacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Japonya bu aralar Ay konusunda da gündemde. Çünkü Japonya geçtiğimiz haftalarda Ay’a iniş gerçekleştiren 5. ülke olmayı başarmıştı. Bu inişle beraber Japonya, “ABD, Rusya, Çin ve Hindistan“ın ardından Ay’a iniş gerçekleştirebilen 5. ülke olmayı başardı. Bu başarı hakkında JAXA’dan yapılan ilk açıklamada, “İnişin ardından uzay aracıyla iletişim kuruldu. Ancak keşif aracı SLIM’deki güneş pilleri şu anda güç üretmiyor ve şu an öncelik SLIM’den veri toplanmasına verilmiş durumda.” denilmişti.

Daha sonra ise tarihi bir fotoğraf paylaşıldı, bu fotoğraf ile netleştiği üzere SLIM uzay aracı Ay’a baş aşağı iniş yaptı. Gücü bittiği için temelde ölü bir uzay aracı halini alan SLIM’in fotoğrafı, açıklamaya göre Ay üstünde keşifler yapan Lunar Excursion Vehicle 2 üzerinden çekildi. JAXA, yapılan açıklamada kapsamında SLIM’in Ay’ın yüzeyiyle orijinalde hedeflenen iniş alanının yaklaşık 55 metre doğusunda buluştuğunu da söyledi.

Uzay çöplerine özel uydu yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli