reklamı kapat

POPÜLER

Apandisit tedavisi

Bunca zaman boşuna yapılmış! Apandisit için ameliyatsız tedavi

İyileştirilmesinde cerrahi müdahale dışında pek bir seçeneğin bulunmadığı bilinen apandisit tedavisi için alternatif tedavi dönemi her an başlayabilir.

Genelde apandis organının iltihaplanması sonrası yapılan apandisit tedavisi için doktorlardan alternatif bir yöntem olabileceği müjdesi geldi. Apandisitte yıllardan beri uygulanan yaygın yöntem apandisin alınarak verdiği rahatsızlığın ortadan kaldırılması şeklindeydi. Ancak 25 Eylül’de Amerikan Tıp Dergisi’nde (JAMA) yayımlanan bir çalışma sonrası doktorlar apandisit tedavisinde antibiyotiklerin de yeterli olabileceğini doğruladı. Araştırma sonuçlarına göre çalışmaya katılan hastalarının üçte ikisinin antibiyotik tedavisinden sonra cerrahi müdahaleye gerek duymadı. Araştırmanın Finlandiya’daki Turku Üniversitesi’nde yürütüldüğü biliniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Araştırma için 530 hasta incelendi

Paulina Salminen’in başında bulunduğu araştırmada en doğru sonuçlar için toplam 530 hasta incelendi. Yaşları 18 ile 60 arasındaki hastalar Kasım 2009 ve Haziran 2012 yılları arasında tercih etmek istedikleri apandisit tedavisine göre tedavi edildi. Cerrahi müdahale ve antibiyotik tedavisi alan hastalar üç gün boyunca hastanede bekletildi. Antibiyotik tedavisini seçen hastalar eve gönderildikten sonra da bir hafta boyunca ilaç tedavisiyle desteklendi. Bu hastaların yüzde 61’inin tedavileri tamamlandıktan sonra herhangi bir cerrahi müdahale gerekmediği belirtiliyor. Eğer apandisit tedavisi için antibiyotikli dönem yaygınlaşırsa hastaların cerrahi müdahale risklerine yakalanmayacakları düşünülüyor. Ayrıca böyle bir tedavi yönteminin daha ucuz olacağı da yöntemin diğer artıları arasında. Ancak tedavide hastaya cerrahi müdahale şartının olmaması için hastaların sıkıntısının başka bir nedene bağlı olmaması gerekiyor.

İlginizi çekebilir

Google, yeni teknolojisiyle kanser tespitinde çığır açıyor