reklamı kapat

POPÜLER

Yeni iOS 12 özelliği “Ekran Süresi”ni kandırabilen yetenekli çocuklar

Apple’ın iOS 12’yle birlikte kullanıcılarla tanıştırdığı yeni “Ekran Süresi” özelliği, kurnaz çocukların numaralarını anlayamadı.

Ekran Süresi, yeni gelen iOS 12 özelliklerinden biri. Akıllı telefon kullanımını sınırlandırmak isteyen kullanıcılar için geliştirilen özellik sayesinde kişi günde ve haftada telefonda kaç saat geçirdiğini anlayabiliyor. Seçili uygulamalara koyulan zaman sınırı sayesinde ilgili sınır aşılmadan 5 dakika önce ve aşıldığında kullanıcı uyarılıyor. Sadece belirli uygulamalara değil, istenilen saat aralıkları sırasında telefonun geneline de bir sınırlama getirilebilir. Bu özellik sayesinde Apple, buna en çok ihtiyacı olan kullanıcıları hedef alarak kullanıcıların bu özellik sayesinde kendilerini kontrol edebileceklerini düşünüyor. Şifreyle korunabilen bu özellik aynı zamanda bir ebeveyn aracı olarak da kullanılabilirken özelliğin istendiği takdirde çok kolay kandırılabileceği ortaya çıktı. Popüler sosyal paylaşım sitesi Reddit‘te açılan bir başlık, bu özelliğin kurnaz çocuklar tarafından alt edilme hikayeleriyle dolu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Özellik işte böyle alt ediliyor

Bunlardan biri, 7 yaşında bir çocuğu olan babanın hikayesi. Baba, oğlunun zaman sınırını aştığı oyunları silip App Store’dan tekrar yüklediğini keşfediyor. Bu sayede oyuna iCloud’a da yedeklendiği için nerede kalınmışsa oradan devam edilebiliyor. Ancak bu oldukça basit şekilde devre dışı bırakılabilir. Çünkü Ekran Süresi özelliği, istenirse uygulama silebilmeyi de çok kolay engelleyebiliyor. Başka bir örnek ise kendine iMessage’dan YouTube videoları göndererek uygulamanın kendi engelinden etkilenmeyen çocuğun zeki hamlesi. Çocuk, mesaja gömülü videoları direkt iMessage’dan izleyebildiği için bir daha uygulamaya girmesine gerek kalmıyor. Son olarak da bir annenin haklı isyanı var: Telefonun tarih ve saat ayarlarıyla oynayarak özelliğe yeni güne geçtiğini düşündürten anne bununla ilgili çözüm istiyor. Konuya Apple forumunda açıklık getirmek isteyen bir başka veli, bir siber güvenlik şirketinde çalıştığını belirterek özellikle azimli çocukların kararlarından ne kadar zor döndürülebileceğini paylaşıyor. Ebeveynin önerisiyse telefonları çocukların ellerinden alarak onlarla konuşmak. Bu sayede çocuğun da büyüğün kararlılığını anlayabileceğini söyleyerek en etkili yöntemin Ekran Süresi ve benzeri özelliklerdense bu olduğunu vurguluyor.

İlginizi çekebilir

iOS 12 ile tüm cihazlara gelen imleç kontrolü özelliği