reklamı kapat

POPÜLER

Kanser tedavisinde “akıllı ajanlar” görev yapacak

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü yetkilileri uzun süredir üzerinde çalıştığı akıllı tedavi yönteminin ilk detaylarını paylaştı.

Bilim adamları kanser, tümor ve bunun gibi insan hayatını doğrudan tehlikeye sokan hastalıkların çözümü için gelişen teknolojisin sınırları sonuna kadar kullanıyor. Geçmişte ortaya atılan hipotezler, kanıtlanan yöntemler ve araştırmalar bir kilometre taşı niteliğinde. Günümüzde uzmanlar bu hastalıkların kesin tedavisini oluşturmak adına teknoloji ve mühendisliği bir araya getiren sistemler üzerinde yoğun mesai harcıyor. Bu araştırmalara ciddi yatırım yapan yerlerden birisi de Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü.

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü yetkilileri uzun zamandır üzerinde çalıştıkları “akıllı” microbot ve geliştirilmiş bakterilerle ilgili projelerinde hatırı sayılır derecede yol kat etti. Geliştirilen bu akıllı “gizli ajanlar” vücut içerisinde tümor veya kanserli hücreye doğrudan etki edebilmesi için programlanıyor. Günümüzdeki tedavilerde yaşanan ilacın doğru yere iletiminin sağlanamamasına karşı görevini üstlenen bu küçük gizli ajanlar tedavinin tam anlamıyla etkili olmasında kilit rolü üstleniyor. “Yönlendirilmiş evrim” adı verilen teknolojinin kullanıldığı akıllı bakteriler için kilit nokta sıcaklık değeri. Uzmanların belirlediği sıcaklığı tespit ettiği anda harekete geçen akıllı bakteriler, bakterofaj yapıda olan virüslerin üzerine yerleşiyor ve tedavi dahilinde kullanılan ilaçların aktif olarak işleyişini sağlıyor. Bu evrimleşmiş proteinler 36 ile 39 derece arasında aktif hale geliyor. Bu proje dahilinde geliştirilen her türlü tedavi çeşiti kanserli hücre dışında vücut içerisinde istenilen organa ve bölgeye yönlendirilebiliyor.

Kaynak: Caltech