reklamı kapat

POPÜLER

Alzheimer ve kanser hastalıklarının tedavisinde yeni umut

Günümüzde tıp alanında çok önemli gelişmeler yaşanıyor fakat halen Alzheimer, kanser ve kalp rahatsızlıkları gibi ciddi hastalıklar için nihai çözüm bulunabilmiş değil. Her yıl çok sayıda insan bu hastalıklar nedeniyle hayatını kaybediyor. Geliştirilen yeni bir yöntem sayesinde gelecekte bu hastalıkların görülme oranlarının çok daha azalması hedefleniyor.

Advertisement

Ambrosia isimli girişimin kurucusu ve bahsi geçen araştırmanın başındaki isim olan Jesse Karmazin, buldukları yöntemin tüm hastalıkları bitireceği gibi bir iddiası olmadığını fakat hayati tehlikeye yol açan hastalıkların yaşanmasını büyük ölçüde azaltabileceğini belirtiyor.

2016’nın Ağustos ayından beri deneyleri sürdüren ekip, 16 ve 25 yaş grubundan alınan kan plazmasını 35 yaş ve üzerindeki kişilere veriyor. Bu tedaviyi uygulamak için ekibe para ödeyen 70 kişi üzerinde tedavinin gerçekleştirildiği belirtiliyor. New Scientist’e açıklamalarda bulunan Jesse Karmazin, genç insanların kan plazmasının yaşlılara aktarılmasının yaşlılığa bağlı hastalıkların önüne geçebileceği belirtiliyor.

Ekibin yaptığı çalışmalar umut verici görünüyor fakat deneylerde bir plasebo grubunun olmaması soru işaretlerini beraberinde getiriyor. Bilindiği üzere plasebo etkisi aslında bir işe yaramayan ilaçların telkinle vücutta bazı değişimler yaşanmasını sağlıyor. Bu deneye katılan kişilerin 8 bin dolarlık bir ödeme yaptığı düşünülürse plasebo etkisinin görülme ihtimali artıyor. Karmazin bir plasebo grubu oluşturmayı hedeflediğini ancak insanların gerçekten plazma transferi yapılmadan binlerce dolar ödemesinin zor olacağını belirtiyor. Testlerin devam edeceği belirtilirken