reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Nestlé, Jetgiller’deki yemek makinesini gerçeğe çevirmek istiyor

Dünyanın en büyük gıda ve içecek firmalarından biri olan Nestlé beslenme şeklimizi kökünden değiştirecek bir proje üzerinde çalışıyor. Nestlé Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nün (NIHS) yürüttüğü “Iron Man” yani “Demir Adam” adlı çalışma temel besinlerin beyni, vücudu ve sindirim sistemini nasıl etkilediğini araştırıyor. Belki on yıllar alacak bu çalışmanın sonucunda, kişilerin bedensel ihtiyaçlarına göre özel tasarlanmış yiyecekler üretilmesi hedefleniyor.

Bloomberg‘de yayınlanan habere göre, Iron Man projesi amacına ulaşırsa üretilen besinler bugün vitamin ve besin takviyesiyle gidermeye çalıştığımız eksikleri gidermekle kalmayıp Alzheimer gibi hastalıkların tedavisine destek olacak. Projenin ilk hedefi bu tip besinler geliştirmekken, daha uzak ve büyük çaplı olan hedefi de tamamen kişinin ihtiyaçlarına özel gıdalar üreten mikrodalga benzeri bir cihaz yapmak. Böyle bir cihaz gerçekten yapılabilirse, tıpkı Star Trek’te veya Jetgiller‘de olduğu gibi bir düğmeye basarak yemek hazırlamanız mümkün olacak.

nestle
Bu planları gerçekleştirebilmek uğruna NIHS 100’ü aşkın bilim insanını bir araya toplamış. Şu anda bu araştırmacılar diyabet biyomarkerlerinin yanı sıra vitamin ve mineral noksanlığı ile kardiyovasküler hastalıklar gibi sağlık sorunları arasındaki bağlantıyı araştırıyor. Nestlé buna ek olarak kimyevi besin analizi yapan firmalarla çalışarak besin profilleri oluşturmaya çalışıyor.

Nestlé’nin hayal ettiği “replicator” tarzı yemek makinesini gerçeğe çevirmek on yıllar alabilir. Ancak besinlerin genleri nasıl etkilediğini araştıran nutrigenominin de yardımıyla kişiye özel besinler oluşturmak yakın bir gelecekte mümkün olabilir. Tabii iş laboratuvarda üretilmiş yiyeceklere gelince margarin gibi besinlerin yanı sıra şimdi zararı kanıtlanan pek çok multivitamin kompleksinin bir zamanlar faydalı sanıldığını hatırlamalı ve temkinli davranmalıyız.