reklamı kapat

POPÜLER

3D yazıcılarla robot yapmayı kolaylaştıran tasarım programı geliştirildi

İşlevsel bir robot geliştirmek oldukça fazla emek istiyor. Bunun yanı sıra tasarım sürecinde gerekli teknik bilgilere sahip olmak ve her ihtimali düşünerek planlamak da oldukça önemli. Ancak Stelian Coros ve ekibi tarafından geliştirilen program robot tasarlamayı “çocuk oyuncağı” haline getiriyor.

En baştan robotik bir sistem oluşturmak için uzunca bir zaman ayırmak ve bu konuya odaklanmak gerekiyor. Harcanan kaynaklar ve beklenmedik zamanlarda ortaya çıkan problemler de cabası… Dolayısıyla kimi zaman başa dönmek, büyük emek verilen süreçleri yok saymak gerekebiliyor.

Carnegie Mellon Üniversitesi‘nde öğretim üyesi olan Stelian Coros da robot tasarımına oldukça aşina bir isim. O ve ekibi robotların geliştirilme sürecini daha kolay hale getirmek için yeni bir sistem tasarladı. Bu sayede acemiler de profesyoneller de ihtiyaç duydukları robotu tasarlayıp 3D yazıcılar sayesinde basabilecek.

Bu interaktif tasarım aracı kullanıcıların ister standart ayaklı ister tekerlekli robotlara sahip olmasına yardımcı oluyor. Robot tasarlamak isteyen kişi programın kütüphanesinde yer alan seçenekler içinden beğendiklerini seçip, sürüklüyor. Sistem seçilen parçaya uygun diğer tasarımları da gösteriyor. Böylece sorunsuz çalışan bir robot elde etmek kolaylaşıyor. Yapılan tüm seçimlerin ardından ortaya nasıl bir robot çıktığı önceden görüntüleniyor. Tasarlanan robotun becerileri simülasyon sayesinde gözleniyor. Hata yapılanlar veya değiştirilmek istenen noktalar bu sayede önceden fark ediliyor. Yapılan değişimlerin ardından baskı işlemine geçiliyor ve ihtiyacınıza yönelik bir şekilde tasarlanmış robotunuza kavuşuyorsunuz.