reklamı kapat

POPÜLER

google

Robot olmadığınızı tek tıkla kanıtlayın [Video]

Bir internet sitesine üye olurken, online alışveriş veya kargo takibi yaparken, sisteme robot olmadığınızı kanıtlamak için girdiğiniz ve her geçen gün okunması zorlaşan kodlar yerini yepyeni bir sisteme bırakıyor.

İnternet sitelerini robotlardan korumak için geliştirilen CAPTCHA sistemi büyük bir değişiklikle yenileniyor. Sistem her ne kadar başta oldukça mantıklı ilerlese de, zaman içinde kodların karmaşıklaşması ve okunaklı olmaktan uzaklaşması işleri oldukça zorlaştırmıştı. Ancak kod sistemi artık çok daha pratik ve Google‘ın iddiasına göre daha güvenli.

captcha
no CAPTCHA reCAPTCHA” olarak duyurulan yeni sistemde artık okunması zor yazıların çözülmesine gerek yok. Direkt olarak robot olup olmadığınızı soran sistemde bunu kanıtlamanız için sadece robot olmadığınızı onaylayan kutuya tıklamanız yeterli. Kullanıcıların IP adresleri ve ziyaret ettikleri internet sitelerinden edindikleri çerezleri tarayan sistem, internetteki davranışlardan kutuya tıklayan kullanıcının insan mı robot mu olduğunu ayırt edebiliyor. Bunun yanı sıra kullanıcının robot olmadığını onaylarken yaptığı fare hareketini de algılayan sistem bu şekilde de bir ayrım yapabiliyor. Ancak sistemin net bir ayrım yapamadığı durumlarda devreye yine eski usul karmaşık yazı sistemi giriyor.

Akıllı tablet ve telefonlarda ise tek tıklamayla insan olduğunu kanıtlama sistemi ne yazık ki yer almıyor. Bunun yerine sistem kullanıcılara bir grup görsel sunuyor ve ana görsele en çok benzeyen görselleri seçmelerini istiyor.

cat_captcha

VİDEO

YORUMLAR