reklamı kapat

POPÜLER

Son Wolverine filmi Logan’dan önce okunması gereken X-23 çizgi romanları

Çizgi roman uyarlaması yapımları sevenlerin merakla beklediği işler arasında Logan başı çekiyor. Mart ayında vizyona girmesi planlanan son Wolverine filminde X-23 ilk kez beyaz perdeye taşınacak. Eğer X-23 hazırlıksız yakalanmak istemiyorsanız mutlaka okumanız gereken bazı hikayeler var.

Logan’ın hikayesi aslen Old Man Logan‘a dayanıyor. Ancak bu projenin tek esin kaynağı o değil. Bunun son Wolverine filmi olması vesilesiyle normalde Old Man Logan’da görünmeyen bir karakter hikayeye ekleniyor: X-23. İlerleyen dönemlerde kadın Wolverine olarak karşımıza çıkan bu karakter oldukça karmaşık bir geçmişe sahip. Onu kısaca Wolverine’in kadın klonu olarak tanımlayabiliriz ancak elbette bu yeterli bir açıklama olmaz. Daha sonra Laura Kinney ismini kullanmaya başlayan bu kahramana dair merak ettiğiniz her şeyi listemizdeki çizgi romanlarda bulabilirsiniz.


x23-1

Innocence Lost

X-23’ün hikayesi aslında Innocence Lost’tan önceye dayanıyor ancak bu onun kendi ismiyle çıkan ilk hikayesi olarak dikkat çekiyor. Altı sayı süren bu kısa seri Craig Kyle ve Christopher Yost tarafından yaratıldı. Burada şimdiye kadar gizemli havasını koruyan X-23’ün geçmişi ortaya çıkıyor. Weapon X ekibi uzunca bir süre Wolverine’in eksik DNA’sını kullanarak onun bir klonunu yaratmaya çabalıyor. Başarısız denemelerin ardından eksik kısmı kadın DNA’sı ile tamamlıyorlar. Böylece Sarah Kinney, X-23’ü dünyaya getiriyor.


x23-3

Target X

X-23: Innocence Lost’un hikayesi Target X ile devam ediyor. Chris Yost ve Craig Kyle da bu yeni hikayede geri dönüyor. Olaylar Laura Kinney’nin Matt Murdock ve Captain America tarafından sorguya çekilmesiyle başlıyor. Onları artık X-23 olmadığına ikna etmesi gerekiyor. Ardından San Francisco sıradan bir hayat sürmeyi deniyor ancak pek de başarılı olamıyor.


x23-4

X-23 (Vol. 3)

Marjorie Liu’nun yazdığı seri X-23’ün Charles Xavier’in okulunda eğitimini tamamlayıp, X-Force’a katılmasından sonra geçiyor. Sınıf arkadaşları ile Utopia isimli adada bir araya geliyor. Ancak X-Force ile geçirdiği süre onun gergin olmasına ve kabuslar görmesine neden oluyor. O da bu adadan kaçmaya karar veriyor. Yol boyunca Gambit, Wolverine, Daken ve  Mr. Sinister gibi karakterlerle karşılaşıyor.


x23-6

The Logan Legacy/Wolverines

2014 senesinde Marvel beklenmeyeni yaptı ve Wolverine’i öldürmeyi seçti. The Logan Legacy genel olarak Laura Kinney ve Wolverine’i sevenlerin yas dönemini ele alıyor. Ardından Wolverines ile onun adını yaşatmaya karar veriyorlar. Böylece Laura Kinney, Wolverine ismini kullanmaya başlıyor.


x23-2

All-New Wolverine

Laura Kinney bu seride kaderinde nelerin olduğunu keşfediyor. Tom Taylor’ın yazdığı hikayede bir yandan Angel ile romantik ilişkisi derinleşirken öte yandan solo maceralarına devam ediyor. Bu seri ile birlikte Laure kendisinin de klonları olduğunu fark ediyor. Yaşanan her şeyin ardından X-23 bir anlamda Wolverine ismini devralmak için doğduğunu keşfediyor.

YORUMLAR