reklamı kapat

POPÜLER

İnternet sitelerinde “Ben robot değilim” dönemi sona eriyor

İnternet sitelerine giriş yapmayı ve belirli sayfalara erişmeyi adeta eziyet haline gelen ve kullanıcıların bot olmadığını ispatlamasını sağlayan CAPTCHA sistemi, reCAPTCHA ile kullanıcı açısından daha kolay bir sistem haline geldi. Bu yeni sistemde kullanıcının herhangi bir kod girmesine gerek kalmıyor ve yalnızca “Ben robot değilim” kutucuğunu işaretlemesi yetiyordu. Yeni geliştirilen sistem ise tıklama yapmaya bile gerek bırakmıyor. 

Google, reCAPTCHA isimli şirketi 2009 yılında satın almıştı. Daha sonrasında ise 2013 yılında yeni CAPTCHA sistemini tanıtmıştı. Bu sistemde kullanıcılar bir kutucuğu işaretleyerek formları tamamlayabiliyordu. Eğer kullanıcı yerine bir bot olabileceği şüphesi doğarsa gösterilen resimleri eşleştirerek doğrulama yapılması isteniyor. Yeni sistem ise arkaplanda çalışıyor ve kullanıcıların herhangi bir işlem yapmasına gerek bırakmıyor. Kullanıcının internet sitesindeki davranışlarına göz atarak bot mu yoksa gerçek bir kullanıcının mı siteye erişim sağlamak istediği anlaşılabiliyor. Böylece gerçek biri formu doldurduysa işlem anında tamamlanırken bot olduğu anlaşıldığında ek doğrulama seçenekleri sunuluyor.

Yepyeni görünmez CAPTCHA sistemi internetin en büyük sorunlarından birini sona erdirecek gibi görünüyor. Yeni sistemin kısa sürede her internet sitesinde kullanılmasını beklemek yanlış olur. Ancak uzun vadede bu gelişmiş sistemin yaygınlaşmasıyla form doldurmanın çok daha kolaylaşacağını söylemek mümkün.