reklamı kapat

POPÜLER

Samsung geleceğin mucitlerini arıyor

Öğrencilerin yaratıcı yönlerini keşfetmelerini sağlamayı amaçlayan, Yaratıcı Çocuklar Derneği ve Multi Channel Developers iş birliğiyle düzenlenen “Samsung Geleceğin Mucitleri” bilim yarışması için başvurular başladı.

Hemen her gün çocuklara bilimi ve teknolojiyi sevdirecek yeni bir ürün piyasaya çıkıyor. Karmaşık kodlama dillerini en basite indirgeyen programlardan çocukların yaratıcılıklarını konuşturarak yeni icatlar oluşturabileceği oyun kitlerine kadar geniş bir alana yayılan bu oluşumların yanı sıra bilim yarışmaları da çocukların yaratıcılıklarını körükleyen organizasyonlar arasında yer alıyor. Samsung Geleceğin Mucitleri bilim yarışması da onlardan biri.

Geçtiğimiz yıl 38 ildeki 110 okuldan 338 öğrencinin katılımıyla gerçekleşen Samsung Geleceğin Mucitleri yarışmasının bu sene dördüncüsünü düzenlenecek. Ortaokul düzeyindeki öğrenciler için tasarlanan yarışma 5-8’inci sınıfta öğrenim gören tüm çocukların katılımını bekliyor. Öğrenciler yarışmaya çevre, enerji, sağlık ve teknoloji alanlarında geliştirdikleri proje veya ürün sunumları ile katılabiliyor. Türkiye’nin dört bir yanından yaratıcı, meraklı ve bilim aşığı çocukların katılımını bekleyen yarışmanın başvuruları 20 Mart‘a kadar devam ediyor.

Projeye başvurmak isteyen öğrencilerin yapması gereken tek şey Geleceğin Mucitleri sitesine girmek. Yarışmaya katılmak için önce sisteme kayıt olmanız gerekiyor. Sonrasında projenizi internet sitesi üzerinden jüri denetimi için göndermeniz mümkün. Jüri onayından geçmeyi başaran projeler Kidz TV‘de yayınlandıktan sonra halk oylamasına sunuluyor. Halk oylaması ve nihai jüri değerlendirmesi sonucu en başarılı bulunan ilk üç proje ise ödüle layık görülüyor. Ödül alan proje sahipleri ayrıca Yaratıcı Çocuklar Derneği tarafından “Yeteneğe Destek” bursu seçimlerinde değerlendiriliyor ve uygun görülenlere bu kapsamda 1 yıllık burs veriliyor.

Yarışmayla ilgili daha detaylı bilgiye ve katılım sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

YORUMLAR