reklamı kapat

POPÜLER

Otonom uçabilen karbon fiber iskeletli robot yarasa [Video]

Robot teknolojisi hızla ilerlerken, hayvanların robot versiyonlarını da oluşturulmaya devam ediyor. Köpeklerden esinlenen robotlardan çekirge gibi zıplayana kadar pek çok hayvanın hareketlerini birebir taklit edebilen robotlara şimdi de yarasa-botlar katılıyor.

Hayatınızda bir Batman istiyor olabilirsiniz ancak yakın gelecekte elde edeceğiniz şey bir Bat Bot. Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü profesörü Soon-Jo Chung ve ekibi yarasaların karmaşık kanat çırpma hareketini taklit ederek uçabilen bir yarasa-bot geliştirdi. 40’ın üstünde ekleme sahip olan yarasaların hareketlerini taklit edebilen bu robot için oldukça esnek ve ince silikon kanatlardan güç alan Soon-Jo Chung, 3D baskı eklemler ve karbon-fiber “iskelet” kullanıyor.

Akıcı bir şekilde uçabilen yarasa-bota mikro kamera yerleştirildiği takdirde hedeflerini takip edebiliyor. Adeta yarasa kılığında tatlı bir drone’a dönüşüyor anlayacağınız. Tabii bu tarz teknolojilerin yaygınlaşmasıyla gelecekte mahremiyet gibi kavramların da tehlikeye düşeceğini hatırlatmakta fayda var. Özellikle devletlerin drone casusluğuna karşı önlem alma çabaları da zaten yeni bir durum değil.

93 gram ağırlığındaki yarasa-botun hızı 4 m/s. Otonom uçuş kontrolü için pek çok sensöre sahip olan yarasa-bot, düz ya da manevralı uçuşlar gerçekleştirebiliyor. Her ne kadar şimdilik uçuş mesafesi oldukça kısıtlı olsa da gelecek vaadeden bu projenin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.