reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Zaman makinesi: 2017 David Brown Speedback GT

Tamamen el yapımı otomobillerle kült İngiliz tasarımını bir araya getiren David Brown, Cenevre Otomobil Fuarı’nda boy gösterecek.

İngiliz otomobillerine ayrı bir ilgisi olan kullanıcıların yakından tanıyacağı bir tasarım son birkaç yıldır tekrar sokaklarda boy gösteriyor. James Bond‘un meşhur Aston Martin’i DB5‘inin tasarımı üzerine şekillenen Speedback GT, butik bir marka olan David Brown‘un ülkenin otomobil kültürünü günümüze yansıtma şekli olarak nitelendirilebilir. İlk bakışta David Brown ekibinin köklü bir marka olduğunu düşünebilirsiniz lakin 2013 yılında kurulan bu küçük şirket oluşum anlamında günümüzün en yeni otomobil üreticilerinden bir tanesi.


Kurulma sürecinin tamamlanmasının hemen bir yıl ardından Aston Martin DB5’in tasarımı üzerine geliştirdiği otomobili Speedback GT’yi Goodwood Hız Festivali‘nde tanıtan David Brown, İngiliz otomobil tarihinin kült modellerinden olan bir aracın tasarımını Jaguar altyapısıyla ortak noktada buluşturuyor. Modelin tasarımının geliştirme süreciyse eski Jaguar-Land Rover tasarımcısı Alan Mobberley tarafından yürütülüyor. Tamamen el yapımı olarak alüminyum platform üzerine geliştirlen Speedback GT’nin güç ünitesi Jaguar XKR ile aynı genetiği taşıyor. Kaputunun altında 5.0 litrelik süperşarj destekli V8 motorun görev yaptığı Speedback GT, bu motoruyla 0’dan 100’e yaklaşık 4.6 saniyede erişebiliyor.


Speedback GT’nin dış tasarımındaki dikkat çekiciliği iç tasarımıyla birleştiğinde, Spyker gibi kullanıcısını adeta zaman makinesinde hissettiren hatlar ortaya çıkıyor. Aracın içerisinde yer verilen maun detaylar, özel boya seçenekleri, deri döşemeler ve tüm bu etmenlerin günümüzün teknolojisiyle harmanlanması kullanıcısını özel hissettiren detaylardan. Aradan geçen üç yıl gibi bir zamanın ardından bu yılki Cenevre Otomobil Fuarı’na 2017 model Speedback GT ile katılacak olan David Brown, teknik ve tasarım anlamında geliştirdiği yeniliklerle gerçekten özel bir otomobil kullanmak isteyenlerin dikkatini çekmeye çalışacak. Özel olarak üretilen modeller içinse firmanın belirlediği fiyat yaklaşık 633 bin dolar civarında.