reklamı kapat

POPÜLER

Nefesten grip virüsünü teşhis edebilen cihaz

Nefes ile alkol ölçümü yapabilen cihazlar zaten uzun süredir piyasada mevcut. Bu cihazlar nefesi analiz ederek vücuttaki alkol miktarını gösterebiliyor. Böylece alkol alımının tehlikeli sınırlara yaklaşıp yaklaşmadığı anlaşılıyor. Geliştirilen bu cihaz ise alkolü değil, vücuttaki virüsleri tespit edebiliyor ve böylece hastalığın keşfedilmesi çok daha kolay bir hale geliyor. 

Birçok hastalığın nefes sayesinde tespit edilebildiği biliniyor. Grip virüsü de nefes aracılığıyla tespit edilebilenlerden biri. Profesör  Perena Gouma ve ekibinin geliştirdiği cihaz, nefeste virüsleri algılayarak grip teşhisinin süresini saniyelere indiriyor. Üstelik cihazın üretiminde kullanılan sensörlerin maliyetinin oldukça düşük olduğu ve bu sayede yaygın bir kullanımının olabileceği belirtiliyor. Maliyetin düşük olması, özellikle de gelişmekte olan ülkelerde grip tedavisinin kolaylaşmasında büyük rol oynayacak gibi görünüyor.

Cihazın algılayabildiği tek virüs tipinin grip olmadığı belirtiliyor. Örneğin Ebola gibi hayati tehlikelere neden olan virüslerin bile yine bu cihazla teşhis edilebileceği ifade ediliyor. Bunun yapılabilmesi için virüsün teşhisine uygun sensörlerin yerleştirilmesinin yeterli olacağı dile getiriliyor. Şimdilik testleri devam eden cihazda gerekli geliştirmeler yapılırsa virüslerin teşhisi konusunda çok önemli bir adım atılacağı düşünülüyor. Şimdilik geliştirilme aşamasında olan cihazla ilgili konuşan Gouma, bu cihazın alanında bir devrim yaratacağından emin olduğunu söylüyor. Söz konusu cihazın ne zaman kullanıma hazır hale geleceği ise henüz bilinmiyor.