reklamı kapat

POPÜLER

Nefes kalitesini ve ağız kokusunu ölçümleyebilen cihaz

Gün içerisinde birçok besin maddesi tüketiyoruz. Bu besinlerin bazıları nefesin kötü kokmasına sebep olabiliyor ve bu da sosyal yaşamı negatif yönde etkiliyor. Ayrıca nefesin kötü kokması, birçok hastalığın da habercisi olarak görülüyor. Mint ismi verilen cihaz sayesinde ise ağız kokusunun varlığını tespit etmek mümkün hale geliyor.

Cihazın geliştiricisi Breathometer‘in CEO’su Charles Yim‘e göre birçok kişi nefesinin kötü koktuğunun farkında değil. Hal böyle olunca olası hastalıkları da önceden tespit etmek güçleşiyor. Ağızdaki sülfit seviyesini ve nemi baz alarak ölçüm yapan Mint, nefesin ne durumda olduğu ile ilgili bilgi verebiliyor. Akıllı telefondaki uygulamasıyla bluetooth aracılığıyla bağlantı kuran cihaz, vakumu sayesinde ağızdan nefes örneği alarak inceliyor. Daha sonra inceleme sonuçlarını uygulama üzerinden 5 yaprak tanesi ile gösteriyor. Eğer nefes iyi kokmuyorsa diş fırçalama veya su içmeyle ilgili tavsiyeler de veriyor. Hatta diş doktoruna gitmek gerektiğini dahi söyleyebiliyor. iOS uygulamasında bu verilerin HealthKit ile eşleştirilebildiği belirtiliyor.

mint app
Önceleri dişçiler tarafından kullanılan Halimeter adlı cihazın yerini alacağı söylenen Mint, 99 dolara ön siparişe açılmış durumda. Ağustos ayında satışa sunulacak olan Mint’i buradan sipariş edebilirsiniz.

YORUMLAR