reklamı kapat

POPÜLER

İnsan gibi terleyerek şınav çeken robot: Kengoro

Teknoloji ilerledikçe farklı özelliklere sahip birçok robot geliştiriliyor. Yakın zamanda Mars’ta kolonileşmeye yardımcı olacak insansı robot Valkyrie ve felçlilerin yeniden hissedebilmesini sağlayan robot kol gibi gelişmelere şahit olduk. Şimdi karşımızda insan gibi terleyerek şınav çeken bir robot var.

İnsansı marifetleriyle göz dolduran bu robotun ismi Kengoro. 1,70 boyunda ve 56 kilogramlık Kengoro, Tokyo Üniversitesi‘ndeki JSK Laboratuvarı tarafından geliştirildi. Profesör Masayuki Inaba‘nın liderlik ettiği ekip daha önce Kojiro ve Kenshiro gibi robotlardan bir aile kurmuştu. Şimdi Kengoro bu ekibin bir parçası olacak.

Laboratuvar ekibi bu robotun olabildiğince insanlar gibi hareket etmesini istiyordu. Ancak bünyesinde 108 motor barındıran bu robot aynı zamanda oldukça fazla ısınıyordu. Kengoro’nun istendiği kadar hareketli olması için bir soğutma sistemine ihtiyaç vardı. Gövdenin içinden su sistemi geçirmek için yeterli alan olmayınca ekip çözümü Kengoro’yu terletmekte buldu. Bu fikrin başarılı bir şekilde uygulanmasıyla Kengoro, yoğun ısınmaya maruz kalmadan 11 dakika boyunca aralıksız şekilde şınav çekebiliyor.