reklamı kapat

POPÜLER

Kengoro
Kengoro
Kengoro
Kengoro

Karşınızda spor yaparken “terleyen” insansı robot: Kengoro [Video]

Şu an farklı üniversiteler ve şirketlerde geliştirilen bir çok gelişmiş insansı robotu bulunuyor. Bunların arasında “terleyebiliyor” olmasıyla ayrılan Kengoro, geliştirilmeye devam ediyor.

Üzerinde uzun zamandır çalışmalar yapılan Kengoro, temel olarak insansı bir robot. Geçtiğimiz yılki sürümüne oranla artık daha çok insan benzeri görünen robot, dediğimiz gibi diğerlerine hiç benzemiyor. Tokyo Üniversitesi’nin hazırladığı robot, hareket ederken terliyor. İnsanlardaki temel fonksiyonu vücut sıcaklığının ayarlanması olan terleme süreci, insansı robotta da aynı şekilde çalışıyor. İçerisine yer alan su, alüminyum kemik yapısı içerisinde hareket ediyor ve yüzeye çıkıp buharlaşarak hareket motorlarını soğutuyor. Bu sayede soğutmak için büyük fan sistemleri kullanmayan araştırmacılar, böylelikle robotun hareket süresini artırıyor. Ter benzeri su soğutma sistemi sayesinde 20 dakikadan fazla şınav ile mekik çekebilen robot, gücünü bacaklarındaki pillerden alıyor. Birçok parçası özel üç boyutlu yazıcılardan üretildiği bilinen insansı robot, geldiği seviye ile kendisine hayran bırakıyor.

Kengoro’yu gördükten sonra gelecekten korkmalı mıyız?

1.7 metre boyunda ve yaklaşık 56 kg ağırlığında olan robottan sonra birçok insanın buna evet diyeceğine eminiz. Vücudundaki birçok eklemi bizim gibi hareket ettirebilen robot, gerçekten çok iyi ancak insan ırkının geleceği için korkutucu görünüyor. Oldukça esnek tasarlanan ve 100’den fazla motor üzerine kurulan robot, az miktarda su kullanarak verilen görevlerini rahatlıkla yerine getirebiliyor. Burada takla atarak daha da ileriye giden Boston Dynamics’in Atlas robot modelini de hatırlamak gerekiyor.

Video